„Potenciálně nebezpečný“ asteroid je čtyřikrát větší než Žižkovská věž! Proletí kolem Země ve čtvrtek. Máme se bát?

Gigantický „potenciálně nebezpečný“ asteroid, který může být čtyřikrát větší než Žižkovská věž, podle NASA kolem Země proletí ve čtvrtek 28. dubna, informoval web livescience.

Asteroid, pojmenovaný 418135 (2008 AG33), má odhadovaný průměr mezi 350 až 780 metry a na oběžnou dráhu Země se dostane rychlostí 237 400 km/h. Naštěstí se očekává, že asteroid proletí kolem naší planety bez jakéhokoli rizika dopadu. Ve svém nejbližším bodě se asteroid, pohybující se více než 30násobkem rychlosti zvuku, dostane do vzdálenosti asi 3,2 milionu kilometrů od Země, což je zhruba osmkrát větší než průměrná vzdálenost mezi Zemí a Měsícem. Může to znít jako velká propast, ale podle vesmírných měřítek je to vlastně, co by kamenem dohodil.

NASA označuje jakýkoli vesmírný objekt, který se nachází do 193 milionů km od Země, jako „objekt v blízkosti Země“ a jakýkoli rychle se pohybující objekt do vzdálenosti 7,5 milionu km jako „potenciálně nebezpečný“. Jakmile jsou objekty označeny, astronomové je pečlivě sledují a hledají jakoukoli odchylku od jejich předpokládané trajektorie, která by je mohla dostat do kolize se Zemí.  

Přilétající vesmírný kámen byl poprvé objeven 12. ledna 2008 průzkumníky asteroidů na observatoři Mt. Lemmon SkyCenter v Arizoně a podle Centra pro studium objektů blízko Země (CNEOS) naposledy proletěl kolem Země 1. března 2015. Asteroid se otočí kolem naší planety zhruba každých sedm let, přičemž další blízký průlet se očekává 25. května 2029.

Čtvrteční asteroid možná ani nebude tím největším vesmírným kamenem, který kolem nás v nadcházejících týdnech proletí. Tento titul pravděpodobně půjde za asteroidem 467460 (2006 JF42), který má odhadovaný průměr mezi 380 až 860 m a bude se pohybovat zhruba rychlostí 40 700 km/h, když nás mine v září tohoto roku.

Pokud by astronomové někdy zachytili asteroid letící přímo k Zemi, vesmírné agentury po celém světě již pracují na způsobech, jak objekt případně odklonit. Dne 24. listopadu 2021 NASA vypustila kosmickou loď v rámci své testovací mise Double Asteroid Redirection Test, která plánuje přesměrovat neškodný asteroid tím, že jej vychýlí z kursu. Čína je také v raných fázích plánování mise přesměrování asteroidů. Nárazem 23 raket Long March 5 do asteroidu Bennu země tvrdí, že by byla schopna odklonit vesmírnou skálu před potencionálně katastrofálním dopadem na Zem.

Zdroj: livescience.com