Podivný rádiový signál z vesmíru je přijímán každých 22 minut po dobu 33 let. Vědci dodnes neví, co jej vysílá

Mezinárodní tým vedený astronomy z Mezinárodního centra pro radioastronomický výzkum (ICRAR) na Cutrinské univerzitě objevil vesmírný objekt, který již 33 let vysílá každých 22 minut rádiový signál na Zemi. Vědci se snaží zjistit, co je zdrojem těchto signálů.

Mnoho vesmírných jevů zůstává pro vědce nepochopitelných. Webové stránky Eurekalert informují o novém objevu mezinárodního týmu vědců z uzlu centra International Radioastronomy Research Centre. Týká se objektu, který každých 22 minut vysílá rádiové vlny.

Skutečnost, že mezi jednotlivými emisemi rádiových vln je tak dlouhý interval, činí z tohoto objektu magnetar s nejdelší periodou, jaká kdy byla zjištěna. (pozn. redakce: magnetar je neutronová hvězda s extrémně silným magnetickým polem.) Byl úspěšně objeven pomocí teleskopu Murchison Widefield Array na zemi Wajarri Yamaji v západní Austrálii. Výzkum vedla doktorka Natasha Hurley-Walker. Podle ní se magnetar, pojmenovaný GPM J1839-10, nachází 15 000 světelných let od Země.

„Tento neobvyklý objekt zpochybňuje naše chápání neutronových hvězd a magnetarů, které patří mezi nejexotičtější a nejextrémnější objekty ve vesmíru,“ říká doktorka Natasha Hurley-Walker.

Vědci zpočátku nebyli schopni přesně určit, co objevili. Objekt je teprve druhým svého druhu, který byl kdy spatřen. Za objevem prvního stojí vysokoškolský student Curtin University Tyrone O’Doherty. Vědci se rozhodli pátrat po podobných jevech a narazili na GPM J1839-10.

Vyzařuje záblesky energie, které trvají až pět minut, tedy pětkrát déle než první objekt. K potvrzení objevu byly kromě MWA použity i další dalekohledy, například tři radioteleskopy CSIRO v Austrálii, radioteleskop MeerKAT v Jihoafrické republice, desetimetrový teleskop Grantecan a vesmírný teleskop XMM-Newton.

Kontrola archivů odhalila, že objekt byl zaznamenán v roce 1988 americkým teleskopem Very Large Array. Zaznamenán byl také při pozorování, které provedl Giant Metrewave Radio Telescope. Objekt tedy zůstal 33 let nezaznamenán, protože vědci neočekávali, že by něco podobného našli.

„Objekt, který jsme objevili, rotuje příliš pomalu na to, aby produkoval rádiové vlny. Za předpokladu, že se jedná o magnetar, nemělo by být možné, aby tento objekt produkoval rádiové vlny, ale my je vidíme. Každých 22 minut vysílá pětiminutový puls rádiových vln a činí tak již nejméně 33 let,“ říká doktorka Hurley-Walker.

Vědci budou dotyčný objekt i nadále pozorovat, aby se o jeho vlastnostech mohli dozvědět co nejvíce. Doufají také, že se jim podaří objevit další podobné objekty. To jim umožní určit, zda se jedná o dlouhoperiodické magnetary, nebo o něco jiného, ještě nevídaného.

Zdroj: eurekalert.org;