Poslední let vrtulníku Apache Mk.1. Konec britské éry

V dramatickém gestu, které symbolizuje konec jedné éry, se Velká Británie rozloučila se svými vrtulníky Apache Mk.1 při posledním ceremoniálním přeletu. Tato událost uzavírá kapitolu provozu britské verze legendárního amerického bitevního vrtulníku, jenž si během své služby vysloužil reputaci důležitého aktéra na bojišti.

Původně zakoupeno v počtu 67 kusů na přelomu tisíciletí, tyto stroje se ukázaly jako klíčový prvek v operacích ve válečných zónách, jako byl Afghánistán a Libye.

Apache Mk.1, přizpůsobený specifickým britským potřebám, představoval jedinečnou kombinaci amerického designu a britské inovace. Začlenění motorů Rolls-Royce, systému sebeobrany HIDAS a kompatibilita s komunikačními prostředky BOWMAN ukazují na hluboké technické integrace. Navzdory těmto vlastním vylepšením však přišly výzvy spojené s udržitelností a interoperabilitou, které postupem času ztížily údržbu a operační pohotovost, píše web Forces.

Ve snaze udržet krok s moderními požadavky na obrannou technologii se Velká Británie nyní obrací k novějším, výkonnějším a univerzálnějším vrtulníkům Apache AH-64E Guardian.

Zdroj: Forces