Patří mezi nejčastěji sestřelované letouny ukrajinskou protivzdušnou obranou. Rusové připravují taktické bombardéry Su-34. Unesou těžké pumy vážící až 1 500 kg

Ruské ozbrojené síly posilují svou přítomnost na frontě dalšími letouny, snaží se kompenzovat nedávné ztráty. Nově zveřejněné video ukazuje dodávku taktických bombardérů Su-34, klíčových strojů v arzenálu ruského letectva, které mají na Ukrajině značné využití.

Tato letadla patří mezi nejčastěji sestřelované ukrajinskou protivzdušnou obranou, jež zaznamenala významné úspěchy, zejména na začátku tohoto roku, kdy jen v únoru sestřelila 10 kusů letounů Su-34, jak uvádí web Bulgarian Military.

Navzdory těmto úspěchům ukrajinská obrana stojí před narůstající výzvou. Ruská Federace pokračuje ve výrobě těchto bombardérů, čímž udržuje tlak na ukrajinské síly a civilní infrastrukturu. Su-34, známé také pod kódovým označením NATO „Fullback“, slouží nejen k bombardování, ale i k průzkumným účelům, což zdůrazňuje jejich flexibilitu a význam na bojišti.

Su-34 jsou schopny nést rozmanitou výzbroj, včetně těžkých leteckých pum KAB s hmotností až 1 500 kg, proti kterým ukrajinské síly zatím nenašly účinnou obranu. Vyzbrojeny jsou také standardním kanónem GSz-30-1 ráže 30 mm a mohou dosáhnout rychlosti až 1 900 km/h s maximálním doletem přibližně 4 000 km, což je dělá významnými nástroji v ruské vojenské strategii.

V současné době se odhaduje, že Rusko disponuje 80 až 120 Su-34, s tendencí udržovat jejich počet na frontě, aby podpořilo své vojenské operace. Tento vývoj představuje pro Ukrajinu značnou výzvu a zdůrazňuje potřebu pokračující podpory a posílení její obrany proti stále se vyvíjející hrozbě.

Zdroj: Bulgarian Military; X