Optický disk nové generace. Vejde se na něj až 125 terabytů dat

Vědci přišli s úchvatným vynálezem – optickým diskem, který má kapacitu uložit obrovské množství dat, přesněji tolik, kolik by se vešlo na 15 000 DVD disků. To je zhruba 125 terabytů dat. To je jako kdyby se celá vaše filmová sbírka, fotky a hudba vešly na jediný malý disk.

Tento nový disk je vytvořen z unikátního materiálu, díky kterému se na něj vejdou data hustěji než na běžné disky, jako jsou DVD nebo Blu-ray. Představte si, že každá informace je jako malinkatý bodík světla, a na tomto disku se těchto bodíků vejde neskutečné množství.

Vědci použili vícevrstvý zápis a čtení v nanoměřítku, kdy se informace ukládají v několika vrstvách v molekulárním měřítku, aby se zvýšila hustota ukládání na disk. Zmenšením vzdálenosti mezi vrstvami na 1 mikrometr (tisícinu milimetru) výzkumný tým uložil a načetl 100 vrstev dat. Kapacita úložiště byla dále rozšířena uložením informací na obě strany disku, podobně jako u vinylové desky, píše portál LiveScience.

Vědci teď pracují na tom, aby se data na disk zapisovala rychleji a celý proces byl energeticky účinnější. Když tohoto dosáhnou, mohli bychom se dočkat, že tyto disky budou široce dostupné a přitom cenově dostupné. Vědci publikovali svou studii zde.

Tento objev je skvělou zprávou pro všechny, kdo se potýkají s nedostatkem místa pro ukládání dat nebo kdo hledají ekologičtější způsoby, jak s daty zacházet. V budoucnu bychom se tak mohli dočkat, že všechny naše digitální poklady budou bezpečně uloženy na jediném disku, který zaberou méně místa než klasická kniha.

Zdroj: LiveScience