Obrovská díra a izolované prostředí. Vědci na jejím dně našli vchody do jeskyní. Co skrývají?

Čínští vědci v zemi objevili 192 metrů hlubokou díru. Po sestupu na dno závrtu objevili členové expedice tři vchody do jeskyně, napsal server Live Science.

Tím však nálezy nekončí, protože v částečně izolovaném prostředí s omezeným přístupem slunečního světla byly objeveny také tři staré stromy vysoké asi 40 metrů. Mezi členy expedice na dno této neobvyklé díry byli i zástupci Ústavu krasové geologie Čínské geologické služby.

Hluboký závrt a bohatá vegetace

A přestože George Veni z amerického institutu NCKRI, který se zabývá výzkumem jeskyní, vysvětluje, že by tento objev neměl být překvapením, případ je i tak zajímavý. Čína je totiž známá svou krasovou topografií, která je náchylná k tvorbě závrtů a jeskyní. Ty se obvykle objevují v důsledku dešťových srážek. Déšť, který je mírně kyselý, může pronikat do půdy, hromadit oxid uhličitý a dále zvyšovat kyselost.

Voda pak stéká do vzniklých tunelů, až se v určitém okamžiku dno jeskyně natolik oslabí, že se částečně propadne. V důsledku toho mohou vznikat struktury, s jakou se setkali čínští speleologové. K novému objevu došlo v okrese Leye, kde již bylo identifikováno celkem 30 takových závrtů. Zástupci stejného týmu již dříve objevili desítky závrtů v severozápadní provincii Shaanxi a skupinu vzájemně propojených závrtů v Kuangsi.

Zhang Yuanhai z Ústavu geologie krasu zjistil, že vnitřní část závrtu je 306 metrů dlouhá a 150 metrů široká. Chen Lixin, který vedl expediční tým, zase popsal hustou vegetaci na dně díry. Ta sahá až po ramena člověka a vědci předpokládají, že na místě může být mnoho různých druhů. Dokonce zašel tak daleko, že uvedl, že by se tam vědci mohli setkat s dosud neidentifikovanými organismy.

Takové díry nejsou v Číně neobvyklé

Vzhledem k místním rozdílům v geologii, podnebí a dalším faktorům se může kras na povrchu dramaticky lišit. V Číně se nachází vizuálně mimořádně působivý kras s obrovskými závrty, obřími vchody do jeskyní atd. V jiných částech světa si v podstatě ničeho nevšimneme. Propady mohou být malé, jen metr nebo dva v průměru. Vchody do jeskyní mohou být velmi malé, takže se jimi musíte protáhnout.

Zdroj: livescience.com