Nový MacBook od Applu by měl vyjít v roce 2026. Dříve, než se předpokládalo

Původně se předpokládalo, že notebook bude na trh uveden až v roce 2027. Společnost Apple údajně plánuje v roce 2026 uvést na trh „celoobrazovkový“ MacBook M5.

Původně se plánoval uvést 20,3 palcový MacBook na trh v roce 2027, nicméně plán vydání přesunul na rok 2026, píše server PcMag. Jak si asi dokážete představit, mnoho podrobností o novém notebooku je ve hvězdách.

Vyjádření analytika

Známý analytik Ming-Chi Kuo říká, že je ve hře několik možností skládací obrazovky, a i když v současné době očekává, že zařízení bude mít 20,3palcovou obrazovku, nakonec by mohlo mít i 18,8 palce.

„Rozdíl mezi těmito dvěma velikostmi spočívá v jejich složeném tvaru, který odpovídá konstrukci 14-15″, resp. 13-14″ notebooků,“ uvádí Kuo.

Podle analytika Apple usiluje o to, aby se panel co nejméně mačkal, což vyžaduje vysoké konstrukční specifikace panelu i pantu. V důsledku toho jsou náklady na panel a pant velmi vysoké. Podle současných předběžných odhadů se náklady na panel a pant pohybují kolem 600-650 dolarů (13 620 – 14 750 Kč).

Cena notebooku

Vzhledem k těmto vysokým nákladům bude pravděpodobně drahý i samotný notebook. „Pokud se Applu nepodaří výrazně zvýšit výnosy a snížit náklady před zahájením sériové výroby, mohly by se pořizovací náklady skládacího MacBooku přiblížit ceně současného Vision Pro,“ tvrdí Kuo. Cena soupravy Apple začíná na 3 499 dolarech (79 449 Kč).

Kromě tohoto celoplošného displeje se předpokládá, že MacBook bude mít čip řady M5. To znamená, že zařízení je v současné době stále ve fázi pověstí.

Zdroj: PcMag