Velké představení společnosti Apple je za námi. Apple představil brýle Vision Pro za 76 000 Kč

Společnost Apple na konferenci WWDC 2023 představila svá nejnovější zařízení v čele s brýlemi Vision Pro, které kombinují virtuální prvky s pohledem na reálný svět.

Konference WWDC 2023 je u konce, Apple na ní mimo jiné představil brýle Vision Pro, 15palcový MacBook Air, Mac Pro s čipem M2 Ultra a nové verze svých operačních systémů v čele s iOS 17, iPadOS 17 a macOS Sonoma.

Apple Vision Pro – tady jsou první brýle Apple

První brýle amerického výrobce se jmenují Apple Vision Pro. Jedná se o brýle pro smíšenou realitu a kombinují virtuální prvky s pohledem na reálný svět. Jak to funguje? Když si uživatel tyto brýle nasadí, stále vidí své okolí, ale pohled je překryt ikonami aplikací. V takovém polovirtuálním světě je možné používat nejrůznější programy, které známe z počítačů nebo telefonů.

To je však jen jeden z režimů fungování, protože Vision Pro může fungovat také jako VR brýle, které uživatele přenesou do zcela virtuální reality. Apple tvrdí, že jde o nový způsob sledování filmů, videohovorů nebo oddávání se různým formám zábavy. Zde stojí za zmínku, že brýle Apple Vision Pro lze ovládat očima, rukama nebo hlasem a není potřeba žádný ovladač.

15palcový MacBook Air – ultralehký a ultraúsporný

Apple zahájil konferenci oznámením 15palcového MacBooku Air, který si i přes větší displej (přesněji 15,3 palce) podle očekávání zachová velikost hodnou označení „Air“. Tloušťka notebooku je pouhých 11,5 mm a hmotnost pouhých 1,5 kg. Jeho displej Liquid Retina obklopený 5mm rámečky nabízí jas 500 nitů a jednu miliardu barev.

Výrobce také zmínil šest reproduktorů (pro zajištění realistických prostorových efektů), tři mikrofony (nabízející čisté online hovory) a vestavěnou Full HD kameru. Počítat můžeme také se sadou základních portů a tichým provozem (koneckonců zde nejsou žádné ventilátory). Srdcem patnáctipalcového MacBooku Air je procesor M2, který má nabídnout vysoký výkon i dlouhou výdrž baterie: až 18 hodin mezi nabitími.

Nový výkonný Mac Pro s čipem M2 Ultra

Apple také ukázal novou verzi počítače Mac Pro se zcela novým čipem M2 Ultra. Můžeme počítat s CPU s 24 jádry a GPU se 76 jádry. Co se týče paměti, M2 Ultra podporuje až 192 GB RAM a propustnost až 800 GB/s. Počítač si poradí také s disky SSD o kapacitě až 8 TB.

Z hlediska konektivity je mezitím k dispozici Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.3, stejně jako osm portů Thunderbolt 4, šest slotů PCIe gen 4, dva porty HDMI a duální port Ethernet (10 Gb/s). Základní verze vyjde na 199 990 Kč.

Zdroj: redakce – autorský článek, Apple