Nejvýkonnější magnetická rezonance na světě skenuje první snímky lidského mozku. Je vidět drobné cévy i detaily mozečku

Nejvýkonnější skener magnetické rezonance na světě poskytl první snímky lidského mozku a dosáhl tak nové úrovně přesnosti. Vědci z francouzské Komise pro atomovou energii (CEA) poprvé použili přístroj ke skenování dýně již v roce 2021. Zdravotnické úřady jim však nedávno daly zelenou ke skenování lidí. Během posledních několika měsíců se asi 20 zdravých dobrovolníků stalo prvními, kteří vstoupili do chřtánu přístroje pro zobrazování magnetickou rezonancí (MRI), který se nachází v oblasti Plateau de Saclay jižně od Paříže, kde sídlí mnoho technologických společností a univerzit.

„Zaznamenali jsme úroveň přesnosti, které CEA nikdy předtím nedosáhla,“ řekl Alexandre Vignaud, fyzik pracující na projektu. Magnetické pole vytvořené skenerem má hodnotu neuvěřitelných 11,7 tesla, což je měrná jednotka pojmenovaná po vynálezci Nikolovi Teslovi. Tento výkon umožňuje přístroji snímat obrazy s desetkrát větší přesností než magnetické rezonance běžně používané v nemocnicích, jejichž výkon běžně nepřesahuje tři tesly.

„Díky tomuto přístroji můžeme vidět drobné cévy, které vyživují mozkovou kůru, nebo detaily mozečku, které byly dosud téměř neviditelné,“ řekl. Vědci již pomocí magnetické rezonance ukázali, že když mozek rozpoznává určité věci – například tváře, místa nebo slova, zapínají se odlišné oblasti mozkové kůry. Vědci doufají, že výkon skeneru by mohl také objasnit nepolapitelné mechanismy neurodegenerativních onemocnění, jako je Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba, nebo psychické stavy, jako je deprese nebo schizofrenie, uvádí Medicalxpress.

„Víme například, že určitá oblast mozku – hipokampus – je zapletena do Alzheimerovy choroby, takže doufáme, že budeme schopni zjistit, jak buňky v této části mozkové kůry pracují,“ řekla výzkumná pracovnice CEA Anne-Isabelle Etienvreová. Vědci také doufají, že se jim podaří zmapovat, jak se v mozku distribuují některé léky používané k léčbě bipolární poruchy, například lithium.

zdroj: Medicalxpress