Poklad třicetileté války: Nálezce z Blanenska čelil vězení za zatajení milionového pokladu
Roku 2010 objevil muž z Blanenska pomocí detektoru kovů stříbrné mince z dob třicetileté války. Tento úchvatný poklad objevil během prozkoumávání lesa na vrchu Zlatník u Boskovic a vážil přes sedm kilogramů. O nalezení však mlčel, stejně jako sběratel, kterému svůj objev prodal. Oběma za to hrozilo pětileté vězení.
Sbírka obsahovala šest kilogramů stříbrných mincí zabalených do zbytků látky uložených ve hliněném džbánu. Ten byl ukryt pod hromadou kamení přibližně dvacet centimetrů pod zemí. Muž měl ovšem zákonnou povinnost takový nález odevzdat státu. Tento důležitý krok bohužel neučinil. Ponechal si 200 mincí a zbytek prodal spolu se džbánem za celkem 850 000 Kč překupníkovi. Ten je poté rozprodal po částech různým sběratelům.
Muži se vyhnuli pobytu v cele
Na základě anonymního udání se o tomto činu dozvěděla policie České republiky, což vedlo k trestnímu stíhání nálezce i překupníka pro zatajení věci a spolupachatelství. Z tohoto důvodu jim hrozilo až pětileté vězení, kterého se nakonec nedočkali. Jejich případ byl vyřešený tzv. odklonem. Tyto formy trestního řízení končí jiným způsobem než před soudem. Odlišují se svými podmínkami a následky a pro obviněnou osobu jsou často příznivější. „Muži se přiznali, zaplatili škody a přispěli na pomoc obětem trestných činů,“ vysvětlila blanenská okresní státní zástupkyně Ivana Šmídová.
Poklad zakopal bohatý muž
Odborníci ale stále netuší, kdo mohl stříbro zakopat. Podle historičky Dagmar Grossmannové šlo o bohatého jedince, který měl strach ze švédských vojsk. „Nešlo přímo o milionáře, neměl totiž zlaté mince, ale byl velice bohatý,“ potvrdila. Ukrytá hodnota ve své době znamenala poměrně slušné jmění. „Majitel si za ni mohl pořídit třeba dům na předměstí nebo stádo krav. Šlo tedy o docela velký majetek,“ uvedl numismatik Miroslav Hus.
Na mince se můžete přijít podívat
Policii se podařilo získat zpět alespoň 2 267 stříbrných mincí a džbán. Dochovaná část je tak majetkem Jihomoravského kraje a umístěna v Moravském zemském muzeu. „Byl to naprosto unikátní nález. Takový poklad někdo objeví jen výjimečně,“ sdělila Grossmannová.
Mince pocházejí ze čtrnáctého až sedmnáctého století a k ukrytí pokladu došlo během pustošení třicetileté války. „O tom, že byly ukryty během válečného konfliktu, vypovídá i fakt, že se nacházely zhruba kilometr od nejbližší osídlené oblasti,“ konstatuje ředitel Západočeského muzea v Plzni, František Frýda.
Sběratelská hodnota stříbra je stále nevyčíslitelná
Mezi mincemi se nacházely groše, tolary, krejcary, uherské denáry, malé mince z dob krále Vladislava Jagellonského i peníze z někdejšího španělského Holandska. Historická hodnota nálezu je tak považována za nevyčíslitelnou, a to kvůli jeho složení i stáří a především ekonomickým a sociálním okolnostem své doby.
Cena jednoho pražského groše se na aukci může pohybovat v řádu tisíců korun. Pokud by se v pokladu objevila tzv. kontramarka, označená mince platná pouze v určitém městě, cenu by to navýšilo. Jedna taková totiž může stát i deset tisíc korun.
Kdyby muž jednal podle zákona, mohlo se jednat o největší dochovaný poklad z třicetileté války na Moravě.
Zdroj: blanensky.denik.cz, poznatsvet.cz, idnes.cz