Letadla poháněná lidskou silou! Používají zajímavou technologii a nemají motor. Jak to funguje?

Studenti Southamptonské univerzity mají zvláštní projekt, na kterém společně pracují již několik let. Jde o pohon letadla pouze pomocí svalové síly jediného pilota, odborně nazývaný human-powered aircraft (HPA). Na začátku tohoto roku tým se svým projektem nazvaným Lazarus vyhrál první soutěž Formula Flight, jak informuje server Interesting Engineering.

Formula Flight je soutěž pořádaná skupinou Human Powered Flight při Královské letecké společnosti. Podle jejích internetových stránek je létání na lidský pohon sport, který kombinuje extrémní atletiku s téměř nemožným inženýrstvím.

Vzhledem k tomu, že lidské tělo dokáže vyvinout maximální výkon pouze po dobu několika sekund, musí mít letadla používaná v tomto sportu nízkou cestovní rychlost a lehkou konstrukci. To jim umožňuje létat pouze za slabého větru a dosažení letu může být poměrně obtížné, i když ne nemožné.

Letadlo postavené z pěny XPA, uhlíkových vláken a balsového dřeva má rozpětí křídel 24 metrů a prázdnou hmotnost 51 kilogramů. Téměř 3 metry široká vrtule v zadní části letounu může být zapojena a dodávat výkon 400 Wattů, což stačí k letu. Letoun se skládá ze čtyři metry dlouhé výškovky a dva metry dlouhého kormidla.

Zdroj: Interesting Engineering