Let rakety Starship byl zrušen. Nejvýkonnější raketa v historii do vesmíru zatím nepoletí

SpaceX, vesmírná společnost Elona Muska, naplánovala první start rakety Starship na pondělí 17. dubna. Uskutečnění letu bohužel zabránily problémy s tlakovým ventilem. Prozatím je známo, že let v současnosti největší kosmické rakety na světě, bude odložen nejméně o 48 hodin.

Společnost SpaceX naplánovala první letový test Starshipu, nosné rakety včetně kosmické lodi, na 17. dubna. Podle plánů se měl start uskutečnit na základně Starbase v Texasu kolem 15:00 českého času. Vesmírná společnost Elona Muska zároveň zdůraznila, že u tohoto typu mise je harmonogram dynamický a pravděpodobně se bude měnit. Tato slova se ukázala jako pravdivá, protože let byl odložen.

SpaceX v současné době pracuje na další dostupné příležitosti k provedení letového testu. „Tlakový ventil je zamrzlý, takže pokud nezačne brzy fungovat, start se dnes neuskuteční“. napsal chvíli před sdílením této informace Elon Musk napsal na Twitter.

Na přenosu poskytnutém společností SpaceX bylo vidět, že téměř 400 metrů dlouhá raketa je již na startovací rampě a inženýři ji připravují na zkušební let. Předpokládali, že start rakety proběhne během přibližně 2,5hodinového startovacího okna. To je doba, během níž musí kosmická loď zahájit let, aby se dostala na správnou trajektorii a dosáhla určeného cíle, jak píše web Space.

Pro srovnání je třeba uvést, že startovní okno pro misi JUICE bylo pouhou jednu sekundu. I přes tuto krátkou dobu se sondu podařilo v pátek 14. dubna vyslat do vesmíru. V tomto případě selhal i první pokus uskutečněný 13. dubna.

Přímý přenos zachycující letový test Starship byl k dispozici na oficiálních webových stránkách společnosti SpaceX a také na kanálu společnosti na YouTube. Elon Musk již před několika dny oznámil, že sledování této události je zaručeným zážitkem a možná i šancí vidět úspěch SpaceX.

Na hvězdnou základnu v Texasu se upíraly zraky celého světa. S raketou Starship jsou totiž spojeny důležité plány pro další výzkum vesmíru. SpaceX ji plánuje využít pro misi NASA Artemis 3 v roce 2025, což bude první mise na Měsíc s posádkou v rámci programu Artemis. Raketa poslouží při nejméně třech komerčních letech kolem Měsíce. Elon Musk navíc plánuje využít loď Starship při kolonizaci Marsu.

Zdroj: redakce, space.com