Lékaři na Zemi úspěšně operují s pomocí chirurgického robota ve vesmíru

Šest lékařů z Nebrasky v USA úspěšně obsluhovalo chirurgického robota na palubě stanice ISS. Tentokrát se jednalo o testovací operaci, ale tento milník by mohl mít význam pro budoucí mise na Mars nebo pro venkovské operační sály zde na Zemi, píše portál NewAtlas.

Počátkem letošního roku se robotická chirurgická paže známá jako spaceMIRA (miniaturizovaný robotický asistent in vivo) vydala na palubě rakety SpaceX na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Rameno bylo vyvinuto ve spolupráci Nebrasko-Lincolnské univerzity (UNL) a soukromé společnosti Virtual Incision. Nyní bylo toto zařízení vybaleno a uvedeno do provozu, protože lékaři zde na Zemi ovládali rameno na dálku, aby provedli řadu řezných a úchopových manévrů, které mají simulovat operaci lidské tkáně.

Rameno měří na délku asi 76 cm a váží asi 0,9 kg. Je umístěno v krabici o velikosti mikrovlnné trouby, v níž se testování provádělo. Vestavěná kamera umožnila chirurgům ovládat rameno tak, aby uchopilo a následně rozřízlo 10 různých gumových pásků, které byly náhradou lidské tkáně.

Úspěšný test je nejen dobrou předzvěstí pro možnost vesmírné chirurgie při delších misích, například na Mars, ale podle týmu UNL by mohl pomoci lékařům provádět operace zde na Zemi v odlehlých oblastech, které by nemusely mít přístup k chirurgickým týmům na místě.

Zdroj: NewAtlas