Kriticky ohrožený savec, Echidna dlouhoploutvá, byla spatřena poprvé po více než 60 letech

Expedice v indonéské provincii Papua, vedoucí přes nebezpečné Kyklopské pohoří, přinesla vědcům z Oxfordu a jejich místních partnerů pozoruhodný objev – Attenboroughovu echidnu dlouhoploutvou. Kriticky ohrožený savec, který kladl vejce a nebyl spatřen více než 60 let, byl nalezen poté, co vědecký tým čelil mnoha výzvám, včetně malárie a zemětřesení.

Dle portálu AOL je Attenboroughova echidna dlouhoploutvá symbolem biodiverzity v Kyklopském pohoří, kde je již léta ohrožována nelegálním lovem. Výzkumníci vyslali více než 30 kamerových pastí a po devítitýdenní expedici byli odměněni nálezem tohoto unikátního druhu. Vzhledem k tomu, že je považována za kriticky ohroženou, je třeba podniknout opatření na ochranu této vzácné evoluční větve.

Deník NBC News uvádí, že výzkumníci také přinesli stovky nových druhů hmyzu, dva nové druhy žab a nový druh krevety. Jedinečný geologický původ Kyklopského pohoří se stal hnací silou pro rozmanitost místní fauny a flóry. Pro vědce je to nejen objev vzácného druhu, ale také cenná příležitost studovat a chránit biodiverzitu v této jedinečné oblasti.

Zdroje: NBC News, AOL