Kávě po probuzení se vyhněte obrovským obloukem. Totálně vás utlumí na celý den
Ráno bez kávy si velká řada lidí nedokáže představit. Kofein na začátku dne dodává energii a nakopne i ty největší spáče. Káva po ránu je přitom to nejhorší, co můžete pro své tělo z hlediska jeho denní výdrže udělat.
Káva je jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších stimulantů. Pro její povzbuzovací účinky si ji lidé oblíbili pít zejména ráno, kdy je spolehlivě vytáhne z rozehřáté postele a dodá dostatek psychických i fyzických sil pro další (nejenom) pracovní den. Jsou lidé, kteří bez ranního kafe nedokážou ani fungovat, nebo si to aspoň myslí. Dát si kávu po ránu je přitom ten nejhorší způsob, jak začít produktivní den. Narušujeme tak cyklus, který nám po ránu dodává energii přirozeně, bez užití jakýchkoliv stimulačních prostředků.
Hormon kortizol a jeho funkce v těle
Celé tajemství tkví v hormonu jménem kortizol. Jedná se o nejúčinnější hormon ze skupiny glukokortikoidů produkovaných kůrou nadledvin. Jeho hlavní funkcí je zvyšovat celkovou pohotovost organismu při zátěžových situacích, jako je například akutní a chronický stres, nemoc, hlad nebo velká fyzická námaha. I to je důvod, proč si vysloužil přezdívku stresový hormon.
V těle se dále podílí na podpoře imunity, regulaci metabolismu a řízení hladiny cukru. Jeho nadbytek může být zodpovědný za přibírání na váze, a to zejména v břišní oblasti a více u žen než u mužů. V neposlední řadě je tento hormon zodpovědný za to, jak bdělí se cítíme. Jeho hladina se mění během dne podle našich biologických hodin, takzvaného cirkadiánního rytmu. A protože příroda je moudrá a vše v těle nám dokonale naprogramovala, nejvyšší je právě hned po probuzení, cca 30 až 45 minut poté, co otevřeme oči a odstartujeme nový den. V čase, kdy se velké množství lidí dopuje ranním povzbuzovačem v podobě kávy.
Když se kortizol střetne s kofeinem
Kofein s kortizolem v těle po ránu jsou jako dva protivníci. Hladina kortizolu v našem těle je v této době přirozeně vysoká, a pití kávy je tak problematické ze dvou hlavních důvodů. Zaprvé se tělo začne méně spoléhat na své přirozené mechanismy a stane se závislé na kofeinu jako na hlavním zdroji energie. Produkce kortizolu, našeho přirozeného budíčku, se tak automaticky sníží. Že spousta lidí nedokáže ráno bez kávy fungovat a musí si dát dokonce několik šálků, je přirozený důsledek rozvinuté tolerance na kofein, kdy člověku už nestačí původní nízké dávky. Máte někdy pocit, že na vás kofein už vůbec neúčinkuje? Potom se tento problém týká i vás.
Kromě snížené produkce kortizolu hrozí také to, že kofein naruší váš energetický rytmus. Paradoxně tak nakonec můžete být během dne ještě unavenější a bude se vám chtít spát.
Nejlepší doba, kdy pít kávu
Máme pro vás dobrou zprávu: Kávy se ale nemusíte úplně vzdávat. Trik je ve správném načasování. Kofeinem se dopujte teprve v době, kdy hladina kortizolu přirozeně klesá, což je zhruba hodina až dvě hodiny po probuzení. Po takovém čase kofein už bude zcela plnit svou povzbuzovací funkci a navíc si nerozházíte svůj biologický rytmus. Hladina kortizolu následně opět stoupá mezi 12. a 13. hodinou, takže další kávu byste si měli dopřát opět až po tomto časovém okně. Pozor také na poslední kávu dne. Pokud nechcete mít pro změnu rozházený spánkový rytmus, poslední šálek si dejte minimálně šest hodin před spaním. Po této době by se kofein ve vašem těle už neměl nacházet, takže se můžete bez potíží odebrat do říše snů.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]