Katastrofa ruské vojenské družice Kosmos-2560. Vydržela jen dva měsíce

V říjnu byla na oběžnou dráhu vypuštěna ruská vojenská družice Kosmos-2560, zařízení určené pro optický průzkum. Přestože mise zpočátku vypadala úspěšně, už po dvou měsících se Rusové setkali s problémy, se kterými si nedokázali poradit, jak píše server Gagadget.

Mise ruské vojenské družice Kosmos-2560 skončila katastrofou. Vojenské zařízení se vydalo do vesmíru 15. října letošního roku po úspěšném startu z kosmodromu Pleseck, odkud startuje většina ruských vojenských vesmírných misí.

Na oběžnou dráhu ji vynesla ruská lehká nosná raketa Angara 1.2, nový (debutovala v dubnu 2022) lehký systém, který má nahradit starší a těžší nosné systémy Dnipro a Rokot.

Pozdě večer 15. října převzalo Hlavní experimentální kosmické středisko H. S. Titova ruských kosmických sil kontrolu nad družicí po jejím úspěšném navedení na oběžnou dráhu. Zpočátku mise probíhala podle plánu.

Ruský průzkumný satelit Kosmos-2560

Kosmos-2560 je označení průzkumné družice EO MKA 3, kterou postavila ruská společnost NPP VNIIEM. Jedná se o malé zařízení, které váží přibližně 150 kg a vykazuje podobnost s civilními komerčními družicemi SkySat 1, které jsou však podle odborníků mnohem menší, jak uvádí server Military Leak.

Družice EO MKA jsou vybaveny optickým zařízením vyvinutým běloruskou společností OAO Peleng, která se specializuje na výrobu optoelektronických přístrojů, včetně zaměřovačů nebo pozorovacích kopulí. V případě družice EO MKA 3 bylo rozlišení kamery pro pozemní objekty odhadnuto na 0,9 m.

Problémy s ruskými vojenskými satelity

Během mise muselo dojít k nepředvídaným problémům, protože 10. října ruská družice spadla z oběžné dráhy a nepodařilo se ji zvednout, uvedl astronom Jonathan McDowell.

Kosmos-2560 vstoupil do zemské atmosféry poblíž tichomořského ostrova Guam, kde po necelých dvou měsících své mise shořel. Rusko prozatím neučinilo v této věci žádné prohlášení.

Stojí však za zmínku, že jde o druhou ruskou vojenskou družici v tomto roce, jejíž mise skončila katastrofou. Předtím, 18. května, postihl podobný osud družici Kosmos-2555, která byla ve vesmíru měsíc.

Zdroj: redakce, gagadget.com, militaryleak.com