Írán představil svou první hypersonickou balistickou raketu domácí výroby. Střela Fattah má dolet 1400 kilometrů

Snímky rakety pojmenované Fattah byly pořízené při slavnostním ceremoniálu za účasti prezidenta Ebrahima Rahisiho a velitelů íránských elitních Revolučních gard.

„Přesně naváděná hypersonická střela Fattah má dolet 1 400 km a je schopna proniknout všemi obrannými štíty,“ řekl Amirali Hadžizadeh, šéf gardových leteckých a kosmických sil.

Raketa prý dokáže zasáhnout pokročilé protiraketové systémy nepřítele a představuje velký generační skok v oblasti raket.

Maximální rychlost střely Fattah dosahuje hodnoty Mach 14 (15 000 km/h).

Islámská republika je odhodlána dále rozvíjet svůj obranný raketový program navzdory odporu Západu. Je však těžké určit, jak pokročilý program je, protože západní vojenští analytici tvrdí, že Írán někdy své raketové schopnosti přehání.

Hypersonické střely se mohou pohybovat rychlostí pětkrát vyšší než zvuk (Mach 5) a mají vysokou manévrovací schopnost, což je činí hůře sledovatelnými systémy protivzdušné obrany. To z nich činí vysoce účinný nástroj k vyřazení protivzdušné obrany během válečných operací a v posledních několika letech se právem staly další hranicí vzdušného boje.

Některé západní mocnosti se dále obávají, že Írán může usilovat o vývoj atomové bomby. Země však jakékoli takové plány popírá.

Zdroj: Interesting Engineering