Inženýři z MIT našli způsob, jak čistit solární panely bez použití vody

Elektrostatika by mohla odstranit prach na solárních panelech v oblastech s nedostatkem vody a zlepšit jejich celkovou účinnost, napsali na webu Techeblog.

Vědci předpokládají, že do roku 2030 dosáhne podíl solární energie na celosvětové výrobě energie 10 %, a mnoho z těchto solárních farem se nachází v pouštních oblastech, kde může být mírně řečeno dost prašno.

Pokud se na panelech nashromáždí příliš mnoho prachu, může se snížit výkon fotovoltaických panelů až o 30 % během 30 dnů, takže jejich udržování v čistotě je nesmírně důležité. Při jejich čištění tradičním způsobem se však spotřebovává ohromné množství vody.

Nový systém využívá místo vody elektrostatické odpuzování, které způsobuje, že se prachové částice odlepují a odskakují z povrchu panelu, aniž by byla potřeba voda nebo kartáče.

Systém funguje tak, že těsně nad povrchem panelu projde elektroda, která prachovým částicím dodá elektrický náboj. Ty jsou pak odpuzovány podobným nábojem, který je aplikován na průhlednou vodivou vrstvu o tloušťce jen několika nanometrů, která je nanesena na skleněný kryt solárního panelu.

Výzkumníkům se podařilo nalézt rozsah napětí, který dokázal překonat gravitační a adhezní síly a přimět prach, aby se zvedl. Systém lze automatizovat pomocí elektromotoru a vodicích lišt podél boku panelu.

Zdroj: techeblog.com