Nanodiamantová baterie má vydržet až 28 000 let, tvrdí inženýři

Výdrž baterie je jedním z problémů, kterému se věnuje stále větší pozornost. Americký startup NDB však jde dál než většina společností a tvrdí, že je schopen vytvořit první samonabíjecí nanodiamantovou baterii na světě, která by měla vydržet desítky tisíc let.

Tato společnost se právě pochlubila dalším významným úspěchem, a to v oblasti dosažené úrovně poplatků a spolupráce s prvními komerčními zákazníky.

Patentovaná samonabíjecí nanodiamantová baterie NDB je určena k nabíjení po celou dobu životnosti zařízení nebo stroje, který bude napájet. Startup tvrdí, že předpokládá životnost až 28 000 let a že články budou schopny napájet zařízení prakticky všech velikostí, od naslouchadel a senzorů až po letadla a rakety.

Samotná baterie se nazývá Diamond Nuclear Voltanic (DNV) a skládá se z polovodičových, kovových a keramických prvků vybavených dvěma kontaktními plochami, které usnadňují sběr náboje. Několik jednotlivých jednotek je spojeno do stohu, který je vyroben tak, aby vytvořil kladnou a zápornou kontaktní plochu, podobně jako je tomu u běžných baterií. Každá vrstva zásobníku DNV se přitom skládá z vysokoenergetického výstupního zdroje.

Společnost NDB se chlubí, že v poslední fázi ověřování konceptu dosáhla úrovně nabití 40 %. Na první pohled se to nemusí zdát mnoho, ale jak vývojáři baterie zdůrazňují, je to obrovské zlepšení oproti komerčním řešením založeným na diamantech. To je způsobeno patentovanou povrchovou úpravou nanodiamantu, která aktivně odebírá elektrický náboj z diamantu, což umožňuje baterii spotřebovat výrazně více energie než jakákoli jiná baterie před ní.

Zdroj: popularmechanics.com