Inovativní elektrolyzér umožňuje napájet celý dům z pouhých pár litrů vody po dobu několika dní

Takzvaný zelený vodík se vyrábí bez škodlivých emisí. Tato metoda extrakce se opírá o obnovitelnou energii, která se využívá při elektrolýze, procesu potřebném k oddělení atomů vodíku a kyslíku ve vodě, jak píše server Brighter.

Získávání vodíku tímto způsobem však čelí kritice kvůli nízké účinnosti a vysokým nákladům. Německá společnost Enapter však tvrdí, že její elektrolyzér AEM tyto problémy řeší a poskytuje rychlý a snadný způsob výroby zelené energie, a to i v domácnosti.

Elektrolyzér AEM, který byl vyvinut rychleji a levněji, než se očekávalo, již pohání automobily a letadla, pohání průmysl a vytápí domácnosti. Vodíkové generátory společnosti Enapter nedávno získaly cenu Earthshot Prince William Award v kategorii Fix Our Climate. Společnost Enapter uvádí, že její elektrolyzér spotřebuje přibližně 2,4 litru vody na výrobu vodíku, který vystačí pro dvoučlennou domácnost na několik dní. Toto množství vody odpovídá polovině vody spotřebované na jedno spláchnutí toalety (5 litrů) a je osmkrát menší než spotřeba vody myčky nádobí (20 litrů).

Společnost Enapter se nedávno připojila k dalším sedmi předním společnostem v nové koalici CleanTech Scale-Up, která má pomoci Evropě stát se klimaticky neutrální, energeticky nezávislou a průmyslově konkurenceschopnou. Výrobky a služby členů koalice sahají od dekarbonizace průmyslu a energetiky založené na obnovitelném vodíku po výrobu škálovatelného nízkouhlíkového cementu a od elektrifikace dopravy po recyklaci materiálů a baterií. Společnost Enapter doufá, že do roku 2050 bude vyrábět 10 % světové produkce vodíku.

Zdroj: redakce, thebrighterside.news