Vědci vyvinuli vodíkový panel, může konkurovat standardním fotovoltaickým modulům. Náklady jsou extrémně nízké

Výzkumníci v Německu vyvinuli nové řešení, které by mohlo nabídnout alternativu ke klasické fotovoltaice. Podle vývojářů se instalace fotoreaktorů může vyplatit díky jejich „extrémně“ nízkým nákladům, jak píše web PV Magazine.

Výzkumníci z Technologického institutu v Karlsruhe vyvinuli řešení, které může konkurovat standardním fotovoltaickým modulům. Jedná se o fotoreaktory ve formě panelů. Ty budou využívat fotokatalyzátor, který štěpí vodu a umožňuje výrobu vodíku. Toto řešení lze použít na střechách domů nebo na solárních farmách.

Systém vyvinutý německými vědci je vytvořen po vzoru fotosyntézy. K pohonu elektrolýzní reakce se používá fotokatalyzátor. Fotoreaktory se skládají ze zmíněného katalyzátoru a látek, které jsou pro chemickou reakci nezbytné.

Metoda návrhu a základní struktura jsou použitelné pro jakýkoli kapalný, plynný nebo heterogenní vícefázový fotokatalytický systém.

Aby však byla zajištěna srovnatelnost s jinými přístupy, byla metoda návrhu a výsledný fotoreaktor experimentálně demonstrovány na zavedeném, komerčně dostupném a spolehlivém fotokatalytickém systému založeném na tris(oxalát)železanu(III) draselném.

Fotoreaktor se skládá z mnoha paralelních reakčních kanálků, z nichž každý obsahuje koncentrátor ve tvaru V a trubkovou dutinu. Koncentrátor sbírá světlo z různých směrů a směruje je do trubicové zrcadlové dutiny obklopující reakční prostor.

Polymerové panely jsou potaženy vrstvou hliníku, aby byla zajištěna vysoká odrazivost. Podle německých vědců to navíc zajišťuje optimální provozní podmínky a účinný transport světla k fotokatalyzátoru po celý den.

Podle výzkumníků se jimi vyvinuté řešení může ekonomicky vyplatit. Vzhledem k ceně materiálů bude fotoreaktor stát přibližně 9,4 dolarů (cca 205 Kč) na metr čtvereční. Po započtení nákladů na katalyzátor (přibližně 1 milion dolarů za tunu, v přepočtu cca 22 milionů Kč) se cena samotného fotoreaktoru zvýší na přibližně 22 dolarů za metr čtvereční, v přepočtu cca 480 Kč.

Další práce na fotoreaktoru vyvinutém v Německu by se měly týkat přípravy fotoreaktoru pro výrobu, což znamená mimo jiné zohlednit aspekty, jako je stárnutí polymerů a povlaků nebo hromadění nečistot na složitém povrchu fotoreaktoru.

Zdroj: redakce, PV Magazine