Elektrické aerotaxi může přepravovat až pět cestujících. Může letět rychlostí rychlost 322 km/h

Mnoho velkých leteckých společností a startupů oznamuje své ambiciózní plány na vývoj elektrických letadel s kolmým startem a přistáním (eVTOL), ale často se jim nedaří je vyrobit ve skutečné fyzické podobě. To však není případ letounu Butterfly společnosti Overair.

Tento startup zaměřený na pokročilou leteckou mobilitu oznámil, že dokončil montáž prvního plnohodnotného prototypu svého elektrického leteckého taxi Butterfly a očekává, že začátkem příštího roku zahájí letové zkoušky.

Butterfly obsahuje čtyři nadrozměrné rotory, které jsou podle společnosti Overair více než dvakrát větší než rotory používané u jiných letadel eVTOL. Elektrické letecké taxi může přepravovat až pět cestujících a jednoho pilota, má dolet 161 km a maximální rychlost 322 km/h. Je navržen jako nejtišší eVTOL na trhu a nemá jediný bod poruchy, přičemž je schopen viset na dvou ze svých čtyř vrtulí, píše portál InceptiveMind.

Díky prostorné kabině, vysokému užitečnému zatížení a nejtiššímu a nejefektivnějšímu provozu ve své třídě bude letoun Butterfly společnosti Overair dokonale vhodný pro osobní, zdravotnické, nákladní a vojenské aplikace.

Počáteční testy, jejichž zahájení je naplánováno na začátek roku 2024, se zaměří na různé aspekty, včetně pohonných systémů letounu, mechaniky řízení letu, bezpečnostních prvků a provozní účinnosti.

Zdroj: InceptiveMind