Čipy Intel z AliExpressu jsou srdcem ruských raket, které zabíjí na Ukrajině

Nepoškozená nová ruská raketa systému Tornado-S padla během bojů do rukou Ukrajinců. Jedná se o moderní verzi známého raketového systému BM-30 Směrč. V jejím nepoškozeném vnitřku byly nalezeny zajímavé komponenty, včetně čipů, které vyrábí společnost Intel a dají se volně koupit na AliExpressu.

Ruské zbraně ukořistěné Ukrajinci poskytují mnoho cenných informací o technologické úrovni ruského průmyslu a jeho závislosti na Západě. V mnoha jejích exemplářích se nacházejí součástky, které Rusko není schopno samo vyrobit a které po uvalení sankcí získává z různých zdrojů všemi možnými způsoby.

Příkladem mohou být francouzské termokamery Catherine-FC nebo navigační modul SN-99. Zvlášť zajímavá informace se však objevila v souvislosti se zachycením rakety z raketového systému Tornado-S. Jedná se o modernizovanou variantu systému Směrč, která odpaluje rakety ráže 300 mm na vzdálenost až 120 km.

Západní komponenty v ruských zbraních

Zbytky raket Torando-S se dostávaly do rukou Ukrajinců již delší dobu, ale dlouho se nedařilo sehnat celý, nepoškozený exemplář. Jakmile ji ukrajinští vojáci ukořistili, byla podrobena důkladné analýze.

Výzkum odhalil, že důležitou součástí ruské rakety je gyroskop TIUS-500, který je zodpovědný za řízení dráhy letu střel Tornado-S a v praxi za jejich přesnost, jak uvádí web Army Recognition. Stejný systém je zodpovědný za navigaci kosmické lodi Sojuz MS.

Systém, který chrání a zabíjí

V praxi to znamená, že uspořádání, které rozsévá smrt na Ukrajině, zároveň zaručuje bezpečnost amerických astronautů. Toto tvrzení je samo o sobě zajímavé, ale hloubková analýza konstrukce čipu TIUS-500 odhalila ještě něco neobvyklého: uvnitř se nachází programovatelný čip Cyclone II, vyvinutý společností Altera, kterou před několika lety koupil Intel.

Závislost Rusů na americkém čipu jim zřejmě dělá problémy, protože na nalezené součástce jsou patrné neúspěšné pokusy o odstranění označení výrobce. Server Defence Express, zveřejnil podrobnou analýzu nálezu, zdůrazňuje však, že čip, který Rusové použili, nepatří mezi vojenské technologie, je běžně dostupný na AliExpressu a Rusko si jej může volně opatřit.

Zdroj: redakce, defense-ua.com, armyrecognition.com