Čínský lunární průzkumník dorazil na místo startu v rámci příprav na misi k Měsíci

Čínská státní vysílací společnost CCTV zveřejnila na svých internetových stránkách záznam lunárního přístroje pod rouškou, jak byl počátkem tohoto týdne vyložen z velkého nákladního letadla a poté převezen plošinovým nákladním automobilem na místo startu ve Wen-čchangu na jihočínském ostrově Chaj-nan.

Oznámení přišlo den poté, co americká NASA upustila od přistání na Měsíci plánovaného na 23. února kvůli úniku paliva, který začal krátce po pondělním startu, uvádí portál ABC News.

Čína i Spojené státy plánují přistání astronautů na Měsíci v rámci rostoucího soupeření v oblasti vesmíru. Spojené státy tak plánují učinit v roce 2026 a Čína si klade za cíl přistát na Měsíci před rokem 2030.

Čínský národní vesmírný úřad uvedl, že na jeho sondě Chang’e-6 budou provedeny předstartovní testy. Mezi cíle mise patří přivézt vzorky z odvrácené strany Měsíce. Příští měsíc má odstartovat další americká sonda k Měsíci od houstonské společnosti Axiom Space.

Na Měsíci již přistály sondy čtyř zemí – USA, Ruska, Číny a Indie. Pouze Spojené státy dosud vyslaly na Měsíc astronauty.

zdroj: ABC News