Čínský „jaderný ostrov“ získává svou podobu. Podívejte se na instalaci prvního reaktoru

V provincii Chaj-nan na jihu Číny byla zahájena výstavba víceúčelového tlakovodního reaktoru Linglong One s několika způsoby využití, jak píše server Global Times.

Čínská národní jaderná společnost staví Linglong One na základě nezávislého čínského výzkumu a práv duševního vlastnictví.

Vzhledem k tomu, že byl vyroben pro uspokojení různých energetických potřeb oblasti, Mezinárodní agentura pro atomovou energii uvedla, že se jedná o první reaktor svého druhu na světě. Podle serveru World Nuclear News bude reaktor Changjiang ACP100 po dokončení vyrábět jednu miliardu kilowatthodin elektřiny ročně, což by stačilo na pokrytí potřeb 526 000 domácností. Reaktor je určen pro výrobu elektřiny, tepla, páry nebo odsolování mořské vody.

„Jaderný ostrov“ je v centru jaderné elektrárny Linglong One. Z výzkumu vyplývá, že v budoucnu bude vybudována další důležitá infrastruktura, například tlaková nádoba a generátor páry v elektrárně.

Vše hotové za 58 měsíců

Projekt Linlong One, jehož vývoj byl zahájen v červenci 2021, je mimo jiné oceňován pro svou vysokou úroveň bezpečnosti, rychlou výstavbu a přizpůsobivé nasazení. Teprve letos v dubnu byla instalována ocelová reaktorová jáma pro demonstrační projekt víceúčelového malého modulárního reaktoru (SMR) ACP100 v jaderné elektrárně Changjiang v čínské ostrovní provincii Hainan. Předpokládá se, že stavba bude dokončena za 58 měsíců.

Projekt je rovněž společným podnikem tří velkých společností: China National Nuclear Power, dceřinou společností CNNC, která je vlastníkem a provozovatelem, Čínským institutem jaderné energetiky, který má na starosti projektování reaktoru, a společností China Nuclear Power Engineering Group, která má na starosti výstavbu elektrárny, jak uvádí web Interesting Engineering.

Společnost Shanghai Boiler Works Limited dodává reaktorovou nádobu, dceřiná společnost CNNC dodává parní generátory a společnost Dongfang Electric Corporation dodává další vnitřní části reaktoru pro demonstrační zařízení.

Reaktor by mohl zajišťovat distribuovanou energii a další potřeby, jako je průmyslové vytápění, regionální vytápění, odsolování mořské vody atd. Každá souprava Linglong One s výkonem 125 000 kilowattů může vyrobit jednu miliardu kilowatthodin elektřiny.

Zdroj: redakce, interestingengineering.com, world-nuclear-news.org, globaltimes.cn