Čínská kosmická raketa Dlouhý pochod 3B úspěšně odstartovala. Z nebe padaly nosné rakety kolem domů

Čínská kosmická raketa Dlouhý pochod 3B úspěšně odstartovala 26. prosince ve 4.26 hodin českého času ze střediska Xichang Satellite Launch Centre a vynesla dvě družice globálního navigačního systému Beidou-3 na střední oběžnou dráhu. Jednalo se o 504. start kosmické rakety řady Dlouhý pochod od počátku jejich konstrukce, píše portál HWupgrade.

Zdálo se, že vše proběhlo v pořádku, dokud se na čínských sociálních sítích (zejména na Weibo) neobjevila videa, na nichž je vidět, jak z nebe padají nosné rakety a dopadají na zem v oblasti Guangxi, což souvisí se startem této rakety Long March 3B. Jedná se samozřejmě o nebezpečné operace, a to ještě kvůli dvěma faktorům.

Prvním je, že kosmodrom Xichang se nachází v oblasti Sichuan ve střední Číně. Starty kosmických raket proto létají nad velkou částí obydleného území (i když převážně s nízkou hustotou obyvatelstva). Obvykle se však kosmodromy nacházejí buď v blízkosti moře, nebo v pouštních oblastech, aby se omezila rizika v případě poruch.

Zejména nosič dlouhého doletu 3B se choval správně a vypuštění nosné rakety bylo plánováno „podle projektu“. Skutečnost, že skončil v blízkosti domů, není pro raketu Dlouhý pochod první případ. Celou záležitost dále komplikuje skutečnost, že asymetrický dimethylhydrazin je toxický, a proto kromě rizika, které představuje samotný booster při pádu, existuje také riziko způsobené použitou pohonnou hmotou.

CNSA ani CASC (China Aerospace Science and Technology Corporation) se v současné době k této záležitosti nevyjádřily.

Zdroj: HWupgrade