Číňané dokončili obří solární farmu v Chile v poušti Atacama, která má nejvíce slunečního záření na světě

Společnost PowerChina dokončila výstavbu solární elektrárny o výkonu 480 MW v poušti Atacama v severním Chile, která je známá tím, že má nejvyšší úroveň slunečního záření na světě. Zařízení je nyní největší fungující solární farmou v Chile.

Společnost postavila elektrárnu s 882 720 panely, které dodal nezveřejněný výrobce, na pozemku o rozloze 435 hektarů. Společnost používá blíže nespecifikovanou robotickou technologii čištění panelů, která v zařízení snižuje spotřebu vody o 80 %. Projekt je napojen na 9,6 km dlouhé přenosové vedení, které se připojí k národní elektrické soustavě v rozvodně Miraje.

Stavební práce byly zahájeny v červnu 2022 v rámci společného podniku Generadora Metropolitana chilské energetické společnosti AME a francouzské EDF. Ty na konci roku 2021 uvedly, že získaly finanční prostředky ve výši 980 milionů dolarů, píše portál PV-magazine.

Před tímto projektem byla největší solární elektrárnou v Chile elektrárna Guanchoi o výkonu 398 MW. Vybudovala ji společnost Enel Green Power Chile a komerční provoz zahájila v červenci 2023.

Zdroj: PV-magazine