Kde společnost Tesla udělala chybu? Největší lithium-iontová baterie na světě se již podruhé zhroutila

Společnosti Pacific Gas & Electric (PG&E) a Tesla vybudovaly jedno z největších bateriových úložišť energie. Zásobník energie vlastněný společností Vistra Energy v Moss Landingu v USA, ukrývá největší lithium-iontovou baterii na světě. Bohužel, zařízení zažilo další zhroucení, už druhé během pěti měsíců. Co se stále kazí?

Minulý víkend se v areálu energetické společnosti zapnul požární poplach. Přijely čtyři hasičské vozy a na místě zjistily, že požár byl utlumen hasicím systémem zařízení. Oheň se nevznítil, ale deset lithium-iontových baterií bylo roztaveno. 

Podle webu InterestingEngineering, došlo k podobnému incidentu už v září minulého roku. Tehdy bylo poškozeno přibližně 7000 baterií. Tyto příhody ukazují, jak křehké jsou systémy ukládání baterií. Nejenom, že se snadno vznítí, ale také vyvolávají požáry, které je těžké uhasit, protože vodou to nelze.

„Vyšetřování je zatím na počátku, ale už teď se ví, že systém na potlačení vody uvolnil tekutinu, která se dostala do kontaktu s některými bateriemi. Z hadic unikla voda a tím několik baterií zkratovalo a vytvořilo kouř, podobně jako při zářijovém incidentu,“ dodala společnost Vistra Energy ve svém prohlášení.

Nyní je zařízení vypnuté, aby se předešlo podobným budoucím haváriím, dokud se problém nevyřeší.

Zdroj: interestingengineering.com, investor.vistracorp.com