Čína: Mise Tianwen-4 prozkoumá Jupiter a Uran, start v roce 2029

Čína by mohla v roce 2029 vypustit sondu (složenou ze dvou samostatných jednotek) pro misi Tianwen-4. Tyto sondy budou směřovat jedna k Jupiteru a jeho měsíci Callisto, zatímco druhá k Uranu, kde provede průlet, píše portál Planetary.

Jak se psalo v minulých dnech, Čína hledá možnou spolupráci s NASA, pokud jde o výzkum vesmíru. Asijská země však naráží na odpor amerických politiků. Čínská kosmická agentura se však nehodlá vzdát výzkumu vesmíru a po úspěších nedávných misí hodlá své cíle rozšířit, jako v případě mise Tianwen-4, o které jsme již v minulosti psali.

Snímky Uranu pořízené vesmírným teleskopem Jamese Webba a zveřejněné v minulých dnech znovu otevřely debatu o možnosti vyslání misí k nejvzdálenějším plynným obrům sluneční soustavy. NASA v současné době po průletu, který v roce 1986 uskutečnil Voyager 2, vlastně stále nemá žádný reálný návrh. Mise by mohla být vypuštěna v polovině 30. let, ale ke skutečnému schválení je ještě daleko (mimo jiné kvůli omezené výrobě plutonia a napjatému rozpočtu).

Čína by naproti tomu mohla uvažovat o misi Tianwen-4, která by měla dvoučlánkovou kosmickou loď. Hlavním cílem by byl Jupiter a jeho měsíc Callisto, přičemž by došlo k několika přeletům plynného obra a jeho satelitu a také k dopadu sondy na povrch tohoto měsíce, čímž by se zjistily nové údaje o jeho povrchu. Ještě před vstupem na oběžnou dráhu Jupiteru se však oddělí další sonda, která zamíří přímo k Uranu, aby jej obletěla.

V současné době je start naplánován na září 2029 s průletem kolem Venuše v dubnu 2030 a dvěma průlety kolem Země v únoru 2031 a květnu 2033, přičemž se využije prakového efektu obou planet. Poté zamíří k Jupiteru s předpokládaným příletem koncem roku 2035, zatímco průlet sekundární sondy mise Tianwen-4 kolem Uranu je naplánován na březen 2045.

Zdroj: Planetary