Čeští dobrovolníci chtějí poslat na Ukrajinu legendární vrtulník. Na výrobě „Černého jestřábu“ se v minulosti podílelo i Aero Vodochody

V rámci pokračujícího úsilí České republiky podporovat Ukrajinu v jejím boji proti ruské agresi se objevuje nový ambiciózní cíl kampaně „Dárek pro Putina“, a to získat a darovat Ukrajině vrtulník UH-60 Black Hawk. Tento krok představuje další fázi v řadě úspěchů, kterých dosáhla tato iniciativa, a slibuje být jedním z nejvýznamnějších příspěvků k ukrajinské obraně.

UH-60 Black Hawk, který se poprvé vznesl v roce 1974 a byl vyvinut americkou společností Sikorsky Aircraft Corporation, je uznávaný pro svou všestrannost a schopnosti. Vrtulník, který je ve výzbroji mnoha zemí světa, předčí své sovětské protějšky Mi-8 a Mi-24 v mnoha aspektech. Jeho schopnost přepravovat až 20 osob nebo 1,4 tuny nákladu, dosahovat rychlosti až 295 km/h a operovat ve výškách až 6 000 metrů, činí z něj ideální prostředek pro podporu ukrajinských vojenských sil, píše portál Military.

Do služby u americké armády se dostal v roce 1979, kdy nahradil taktický transportní vrtulník Bell UH-1 Iroquois. Následně byly vyráběny varianty vrtulníku Black Hawk na elektronický boj či pro speciální operace. Také byly vyvinuty vylepšené varianty UH-60L a UH-60M. Upravené verze byly vyvinuty pro americkou armádu, letectvo, námořnictvo a pobřežní stráž. Rovněž byly tyto vrtulníky vyváženy do jiných zemí a zúčastnily se i několika bojových konfliktů v Grenadě, Panamě, Iráku, Somálsku, na Balkáně, v Afghánistánu a zemích Blízkého východu.

Na výrobě vrtulníku se od roku 2011 do roku 2019 podílel i největší český výrobce letadel Aero Vodochody, který pro vrtulníky Black Hawk vyráběl kabiny.

Kampaň již v minulosti demonstrovala svůj dopad prostřednictvím shromažďování prostředků na vojenské a zdravotnické vybavení, včetně odpalovacích zařízení RM-70, odminovacího systému Božena-5, protiletadlových systémů Viktor a tanku T-72. Kromě toho dobrovolníci shromáždili prostředky na munici, nemocniční lůžka a lékárničky. Toto úsilí nejenže přispělo k posílení ukrajinských obranných schopností, ale také k demonstraci solidárnosti a odhodlání české veřejnosti v reakci na mezinárodní krizi.

Zdroj: Wikipedia, X, Military