Britové modernizují Challenger. Armáda tvrdí, že bude jedním z nejvíce chráněných tanků na světě

Kvůli vysokým nákladům na výrobu nových bojových vozidel se britská vláda rozhodla „prodloužit život“ osvědčeným tankům Challenger 2, informuje web New Atlas.

Velká Británie má při modernizaci výzbroje na co navazovat. Challenger 2 byl úspěšný během invaze koaličních sil do Iráku v roce 2003 a už v té době patřil k nejdokonalejším tankům na světě, který kladl velký důraz na bezpečnost posádky.

Britská armáda ale stále více řeší otázku, jak čelit novým globálním hrozbám jako je Rusko nebo Čína. Modernizaci stávajících tanků proto považuje za optimální řešení. Kompletní přestavba 148 bitevních tanků Challenger 2 na třetí řadu bojového vozidla přitom nebude nijak levná záležitost a ministerstvo obrany vyjde na 800 milionů liber, což je téměř 24 miliard korun. První Challenger 3 armáda dostane nejpozději v roce 2027.

Challenger 3 bude mít výkonnější motor, který mu umožní jezdit rychlostí až 100 kilometrů za hodinu se zvýšeným dojezdem. Bude prvním plně digitalizovaným tankem ve Spojeném království. To znamená, že bude schopný sdílet data a informace na bojišti s útočnými vrtulníky a dalšími pozemními vozidly.

Tank bude mít novou automatizovanou věž se 120milimetrovým hlavním dělem, které dokáže střílet i nejnovější programovatelnou vysoce explozivní munici. Součástí bude i vylepšený zaměřovač s dlouhým dosahem a automatickým sledováním cíle. Hlavní ale bude nová konstrukce věže a pancéřového systému, který poskytne posádce nejvyšší možný standard ochrany.

Velká Británie byla první zemí světa, která postavila tank. Mark I byl pozoruhodným bojovým strojem, jehož původním účelem bylo na bojištích první světové války podporovat pěchotu. Název „tank“ pochází z rozsáhlého utajování jeho vývoje, kdy se těmto strojům říkalo „water tank“, tedy „nádrž na vodu“.

Zdroj: New Atlas