Bělorusko předvedlo své nové Iskandery. Celé Polsko je teď v dosahu Lukašenkových raket

Bělorusko oficiálně předvedlo vybavení, které obdrželo od Ruska v prosinci 2022. Mezi výzbrojí, kterou Minsk obdržel, jsou i raketomety Iskander, jak píše server Mil. Jedná se o zbraň, v jejímž dosahu bude pravděpodobně celé Polsko. Vysvětlujeme, co je to za zbraně.

Rakety Iskander jsou zbraní, kterou Rusko v posledních letech opakovaně zmiňuje v souvislosti s Polskem. Balistické rakety krátkého doletu byly dosud umístěny v Kaliningradské oblasti, ale v posledních týdnech se objevily i na východní hranici Polska.

Je to výsledek dodávek ruské techniky běloruským ozbrojeným silám, které tak poprvé získaly možnost útočit na cíle vzdálené stovky kilometrů. Minsk dosud disponoval pouze taktickými raketami Tochka-U, které v této verzi mají dolet kolem 120 km.

Nové Iskandery v Bělorusku

Nově dodanou zbraní byla vybavena 465. raketová brigáda. Posoudit jeho příslušnost je obtížné, protože vozidla nemají žádné jiné označení ani poznávací značky.

Neznámé zůstávají i parametry střel, protože Iskander byl dosud nabízen v různých variantách. Jeho exportní verze Iskander-E měla dolet přibližně 270 km, což odpovídalo mezinárodním předpisům pro obchod s tímto typem zbraní. Odpalovací zařízení na snímcích zveřejněných Běloruskem však nesou rakety 9M723 a 9M728, jejichž dolet se odhaduje na 450-500 km.

Balistická střela, která manévruje

Střela Iskander je dlouhá něco přes 7 metrů a váží až 4 tuny. Může nést bojovou hlavici o hmotnosti 780 kg a její rozměry umožňují její přepravu a odpálení z odpalovacího zařízení TEL (Transporter-Erector-Launcher), které je namontováno na vozidle a je zodpovědné za přepravu, umístění rakety do odpalovací pozice a její odpálení, jak píše server Army Recognition.

Důležitou vlastností Iskanderu je jeho manévrovací schopnost, která by mu podle Rusů měla umožnit prorazit protiletadlovou obranu, pro kterou může být sestřelení manévrující střely s přetížením až 30G značně obtížné.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, armyrecognition.com