Australští vědci objevili zkamenělinu obřího pavouka. Starověký Trapdoor byl pětkrát větší než jeho současník

Zkamenělý prehistorický pavouk je pětinásobně větší než jeho současný druh. Vědci našli v Novém Jižním Walesu zkamenělého obřího sklípkana, který je teprve čtvrtým exemplářem svého druhu nalezeným v Austrálii.

Vědci pojmenovali zkamenělinu pavouka Megamonodontium mccluskyi. Žil by v období miocénu před 11 až 16 miliony let a měl délku přibližně 25 cm. Tento tvor se mohl pohybovat a lovit v okolních oblastech, které byly kdysi bujným deštným pralesem, uvedli vědci v nedávné studii.

V loňském roce v Novém Jižním Walesu vědci objevili zkameněliny deštného pralesa z doby před miliony let, které se hemží exempláři rostlin, pavouků, obřích cikád a vos. Nyní je tato oblast travnatou oblastí známou jako McGraths Flat.

Na celém kontinentu byly dosud nalezeny pouze čtyři fosilie pavouků, což vědcům ztěžuje pochopení jejich evoluční historie. Proto je tento objev tak významný, odhaluje nové informace o vymírání pavouků a vyplňuje mezeru v našem chápání minulosti. Nejbližší žijící příbuzný této fosilie nyní žije ve vlhkých lesích od Singapuru až po Papuu-Novou Guineu. To naznačuje, že tato skupina kdysi obývala podobná prostředí v pevninské Austrálii, ale následně vyhynula, protože Austrálie se stala více suchou.

Na webu Indy100 se píše, že pavouk byl nalezen mezi mnoha dalšími fosiliemi z miocénu. V některých z nich byly fosilie tak dobře zachovalé, že bylo možné rozeznat dílčí buněčné struktury.

Jedná se o největšího zkamenělého pavouka, který byl nalezen v Austrálii, ale je to první fosilie čeledi Barychelidae, která byla nalezena na celém světě.

Zdroj: Indy100.com, academic.oup.com