Apple utratí 300 milionů dolarů za službu Google Cloud

Částka uvedená v nadpisu se netýká případné akvizice, ale jde o očekávané výdaje společnosti Apple za využívání služby Google Cloud. Podle serveru The Information se společnost Apple bude muset při správě své služby iCloud nutně spoléhat na servery společnosti Google.

Apple iCloud na službě Google Cloud
Služba iCloud byla oznámena v roce 2011 a má více než 850 milionů uživatelů (přesný počet není znám). Apple samozřejmě vlastní několik datových center, ale množství dat (dokumentů, fotografií, audia, videa, her a dalších) roste exponenciální rychlostí, takže společnost je nucena nakupovat úložný prostor od konkurence.

Od roku 2011 využívá také iCloud službu Amazon Web Services a Microsoft Azure. Naproti tomu dohoda se společností Google o využívání její cloudové platformy byla podepsána v roce 2016. Zdroj z The Information uvedl, že Apple investuje do cloudových služeb společnosti Google přibližně 300 milionů dolarů (+50 % oproti roku 2020).

V listopadu 2020 se jejich úložný prostor zvětšil o přibližně 470 petabajtů, čímž celkový objem přesáhl 8 exabajtů (8 milionů terabajtů). Společnost Apple je nyní největším zákazníkem služby Google Cloud, a to natolik, že si vysloužila přezdívku „Bigfoot“. V první pětce jsou také TikTok, Spotify, Twitter a Snapchat.

Pro Apple je pravděpodobně levnější platit Googlu než stavět a spravovat nová datová centra. Mimo jiné také získala výraznou slevu. Za 8 exabytů by měla platit 218 milionů dolarů měsíčně. Místo toho bude platit pouze 300 milionů ročně.