Ani v lednici, ani v míse: Kde skladovat banány, aby vydržely déle?
Banány nejsou oblíbené pouze kvůli chuti. Díky svým výživovým hodnotám představují zdravou rychlou svačinu a zároveň mají i široké využití. Největším problémem je relativně rychlé zrání. To může zásadně uspíšit jejich nevhodné skladování. Následující rady vám pomohou banány udržet co nejdéle čerstvé.
Banány zrají i nadále po jejich sklizení. Je proto nutné s tímto procesem počítat i po jejich zakoupení. Poznat fázi zrání můžeme podle barev, které se mění od nezralých zelených až po hnědé přezrálé. Při běžné pokojové teplotě banány dozrávají v řádu několika dnů. Standardně žlutý banán beze skvrn při této teplotě vydrží zpravidla méně než týden.
Jak je udržet co nejdéle čerstvé
Největší chyba, které se lidé dopouští při skladování banánů, je jejich umístění do lednice. Banány jsou na nízké teploty citlivé. Díky chladu se nevzhledné hnědé slupky dočkáte velmi brzo. Je ale pravdou, že banány s hnědou slupkou nemusí hned letět do koše. Dužina uvnitř zůstává čerstvá o něco déle. Nicméně začne vydávat intenzivní vůni, což nemusí být vždy chtěným cílem.
Jednou z rad, jak zpomalit jejich zrání, je zabalit stopky banánů do plastové potravinářské fólie. Tento krok může jejich životnost prodloužit o několik dní. Banány jsou poměrně náchylné na otlaky. Někdy si koupíme krásně žluté banány, vložíme je v rychlosti nedbale do tašky a než přijdeme domů, slupka po cestě vlivem „obouchání“ na několika místech zhnědne. To se může stát i v případě, že je dáme do mísy s dalším ovocem. Zamezit tomu můžete zavěšením trsu na háček. Běžně se dají sehnat speciální stojánky s háčky na ovoce.
Máte doma hromadu a nevíte co s ní?
Všichni to známe. Využijeme v obchodě slevy a po pár dnech zjistíme, že se nám nashromáždilo tolik banánů, že to nejsme schopni zavčasu ujíst. Banány však můžete s naprostým klidem zamrazit. Na vybranou máte z pár metod. Můžete je oloupat, nakrájet na kolečka a uložit do vzduchotěsné nádoby, popř. mikrotenového sáčku. Pytlík je vhodné popsat datem zamražení, protože jejich doba trvanlivosti se pohybuje mezi 8 až 12 měsíci. Další variantou je banány zamrazit celé i se slupkou.
Při rozmrazování je nejjednodušší metodou je ponechat vyndané při pokojové teplotě. Pokud chvátáte, v případě banánů umístěných v neprodyšném pytlíku si můžete pomoci oplachováním teplou vodou. Další možností je využít „defrost“ program mikrovlnné trouby. Po rozmražení jsou banány měkké a hodí se proto zejména do smoothies, pečených dezertů (např. banánového chleba, sušenek, ale i bábovky) anebo samotné či ve spojení např. s jogurtem jako rychlá svačina. Fantazii se meze nekladou.
Jak na nedozrálé banány?
V některých případech se může hodit urychlení doby zrání. Pro takový případ je doporučeno využít jednoduché metody, kdy banány vložíte do neprodyšného sáčku a ponecháte v pokojové teplotě. Banány totiž uvolňují plyn ethylen. Jedná se o rostlinný hormon, který u rostlin způsobuje například tloustnutí stonků, zpomaluje jejich prodlužování a podporuje růst přídatných kořenů.
U banánů ethylen stimuluje pochody spojené se zráním. Mění jejich barvu, měknutí a sládnutí. Pokud tedy banán vložíte do igelitového sáčku, ethylen nebude mít možnost unikat do vzduchu a bude ve vyšší míře působit na jejich stárnutí. Banány se obvykle sklízejí nedozrálé, aby po dobu transportu nepřezrály. Někdy je transport rychlý a je zapotřebí, aby před prodejem co nejdříve dozrály. V takových případech bývají umístěny do speciálních skladů, kde je do vzduchu přidáván ethylen.
Dodržováním těchto tipů můžete snížit množství zbytečně vyhozených banánů a užít si je co nejdéle. Popř. jejich zrání urychlit. Lehce přezrálé banány se totiž vyznačují sladší chutí. Hodí se proto více do pečených dezertů a smoothies. Volbou správné metody skladování proto zajistíte, že je budete mít k dispozici ve správný čas, ve správnou chvíli a na správný „projekt“.
Zdroj: prirodovedci.cz, cs.wikipedia.org
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]