Android 15: Přijdou nové funkce. Zamrzlá upozornění, detekce nahrávání obrazovky, lepší práce s PDF soubory a další

Android 15 je v poslední fázi testování mezi vývojáři a v nadcházejících měsících bude konečně vydají beta verze pro veřejnost. Mezi nimi je funkce zamrzlých upozornění, které vás chrání před záplavou upozornění od vašich aplikací. V novém Androidu je dostatek věcí, které stojí za prozkoumání, a některé z těchto významných prvků jsou podrobně popsány níže, píše portál Digital Trends.

Částečné sdílení obrazovky

Toto je jedna z funkcí zaměřených na větší soukromí. Takže ořezávání videí v postprodukci je konec! Před spuštěním nahrávání obrazovky vás aplikace požádá, abyste vybrali, kterou aplikaci chcete ve záznamu zobrazit.

Po spuštění záznamu ve vybrané aplikaci bude video zobrazovat pouze aktivitu této konkrétní aplikace. Pokud během nahrávání aplikace přepnete, tyto aktivity nebudou zachyceny ani zobrazeny ve výsledném videu. Pokud to tedy předem v nastavení nepovolíte.

Zamrzlá upozornění

Tato funkce seskupuje všechna současná upozornění z každé aplikace do balíčku. První upozornění přichází s plnohodnotným zvukovým upozorněním, ale poté každé nové upozornění z téže aplikace postupně snižuje hlasitost. Můžete si vybrat, zda jej chcete aplikovat na jednotlivé aplikace nebo pouze na konverzace, jako třeba chaty probíhající v instagramových skupinách nebo chaty v herním Discordu.

Spolehlivější NFC

Pokud často narážíte při placení v obchodech na okamžiky, kdy vám NFC „blbne“, s Androidem 15 by se tyto problémy měly výrazně snížit.

Detekce nahrávání obrazovky

Android 15 také přidává novou funkci, která řekne aplikacím, zda je aktivita obrazovky nahrávána. Pokud uživatelé dělají něco soukromého, jako je práce s osobními informacemi nebo bankovními úkony, a je povoleno nahrávání obrazovky, uživatelé budou informováni, že jejich aktivita je nahrávána.

Jednodušší ovládání Bluetooth

V současné verzi Androidu 14 nabízí zapnutí/ vypnutí bluetooth panelu rychlého přístupu. Jedno klepnutí ho zapne nebo vypne, zatímco dlouhé stisknutí otevře stránku podrobností bluetooth v nastavení. V Androidu 15 to funguje trochu jinak, a to z dobrého důvodu – zejména pro případy kdy jek vašemu telefonu připojeno s vícero zařízení.

V Androidu 15, když klepnete na Bluetooth dlaždici, otevře se vyskakovací okno. Zde uvidíte přepínač pro zapnutí nebo vypnutí Bluetooth. Pod ním bude seznam všech připojených a uložených zařízení a možnost spustit párovací proces pro nové zařízení.

Ikona nastavení vás přenese na stránku, kde si můžete hrát s funkcemi jako najít moje zařízení, prostorový zvuk, HD zvukové výstupy a další.

Lepší práce s PDF soubory

Práce s PDF soubory na Androidech není nejjednodušší protože obvykle závisí na aplikacích třetích stran, a většina z nich často nenabízí pokročilé funkce, které momentálně potřebujeme. Tato obtíž se blíží ke konci díky několika integracím souborů PDF, které přinášejí funkce jako vyhledávání v souborech a poznámkách.

Vylepšení výkonu

Google nabízí sadu API s názvem Android Dynamic Performance Framework (ADPF), která umožňuje vývojářům monitorovat teplotní stav v jejich aplikacích a následně pomáhat, aby používali nejlepší nastavení výkonu a optimalizace specifické pro hry.

Sdílení zvuku

Dalším pohodlným přídavkem je nová funkce Audio Sharing, která se objeví nahoře na stránce „Připojená zařízení“ v aplikaci Nastavení. Google říká, že umožní ostatním poslouchat vaše média spolu s vámi pomocí svých vlastních sluchátek.

Archivace aplikací

Jedním z největších problémů při instalaci objemnějších her a souborů je, že budou zabírat úložný prostor. Pokud na nich nebudete aktivní, nový Android vám odlehčí pomocí funkce Archivace inspirovanou iPhonem

Prostým dlouhým stisknutím na ikonu aplikace uvidíte novou možnost Archivovat. Tato funkce ponechá na telefonu pouze základní verzi aplikace. Když budete aplikaci zase spustit, stačí klepnout na tlačítko „Obnovit“ a čekat, až se chybějící soubory stáhnou z obchodu Play na pozadí.

Upgrady módu Nerušit

Když na svém telefonu nastavíte režim Nerušit, účel je jasný: nechcete, aby vás aplikace a upozornění rozptylovaly. Ale někdy potřebujeme důraznější přístup, který nás aktivně donutí nebrat telefon do ruky. Třeba když jednoduše potřebujeme nechat naše oči odpočinout před usnutím.

Android 15 nabídne přesně takovou flexibilitu. Google přidává nové přizpůsobení ZenDeviceEffects, které umožní, aby režim Nerušit současně povolil noční režim, utlumení tapety a režim šedé obrazovky.

Zdroj: Digital Trends