Americká armáda vyzbrojila svou bezposádkovou loď vrhačem dronů kamikadze

Americká námořní pěchota vybavila své lodě s dlouhým doletem bez posádky izraelskými odpalovacími zařízeními pro drony kamikadze. Tato technologie poskytne námořní pěchotě nové prostředky k zasahování cílů na souši i na moři a poskytne bezpilotním lodím nové průzkumné schopnosti.

Bezpilotní prostředky lodě LRUSV (Long Range Unmanned Surface Vessel System) vyvinula louisianská společnost Metal Shark na základě kontraktu pro americkou námořní pěchotu. Společnost získala zakázku na stavbu lodí v roce 2021 a již dodala jednu jednotku vybavenou prototypem odpalovacího zařízení izraelské přehradné munice Hero-120.

Námořní pěchota označuje LRUSV jako poloautonomní loď, což znamená, že může na bojišti plnit specifické úkoly na pokyn operátora. Společnost Metal Shark zdůrazňuje, že lodě jsou schopny dlouhých autonomních cest a mohou být propojeny s dalšími autonomními jednotkami. V případě potřeby mohou mít na palubě i posádku.

Kontrakt s americkým námořnictvem se týkal 50 bezpilotních hlídkových člunů, které byly postaveny v loděnici Metal Shark ve městě Franklin v USA. Plavidla mají délku přibližně 29 metrů a společnost pro ně bude vyrábět také podpůrná plavidla s posádkou s využitím své vojenské platformy 40 Defiant. Cílem je vytvořit novou flotilu hlídkových člunů pro americké námořnictvo.

Lodě LRUSV byly vybaveny odpalovacími zařízeními, z nichž každé obsahuje osm kusů izraelské přehradné munice Hero-120. Jedná se v podstatě o řízené bezpilotní letouny kamikadze, které lze ovládat dvěma různými způsoby. Dron může na cíl navádět operátor v pozemní řídicí místnosti nebo z vrtulníku. Operátoři si mohou předávat řízení dronu během letu lego, jak předvedlo americké námořnictvo již v loňském roce při testech s municí Hero-400, píše web WarZone.

Kromě toho lze dron používat v režimu „vystřel a zapomeň“, kdy se předem zadají souřadnice cíle. Jedná se o metodu, při níž hraje jedinečnou roli znalost bojiště ze strany operátorů. LRUSV je průzkumná jednotka, takže především tomuto účelu bude sloužit a možnost zasáhnout nepřítele pomocí Hero-120 je v podstatě jen užitečným rozšířením schopností této konstrukce.

Zdroj: Bulgarianmilitary; WarZone