Americká armáda dostane unikátní hybridní letoun. Ultrarychlému stroji nebude cizí ani vodní hladina

Americké letectvo (U.S. Air Force) pokračuje ve vývoji proudového letounu budoucnosti, uvedl Interesting Engineering.

Letadlo s kolmým startem bude schopné vzlétnout a přistát na téměř jakémkoli povrchu včetně vodní hladiny. Bude přitom dosahovat rychlost dosahující téměř 1 200 kilometrů za hodinu. Stroj vyvíjí americká letecká firma Valkyrie Systems Aerospace.

Koncept HoverJet Guardian je proudové letadlo s vestavěným systémem eVTOL, který byl navržen tak, aby poskytoval vysoké rychlosti proudových letadel spolu s přidanou manévrovatelností systémů vertikálního vzletu a přistání (VTOL).

Působivé je, že letadlo bude mít tři režimy provozu: letadlo – vznášedlo – obojživelník. To znamená, že bude schopné přistát na vodě a pohybovat se po ní stejně jako po souši. Letadlo může být řízené autonomně nebo s pilotem. Firma však tyto schopnosti ještě světu nepředstavila. Přesto je taková flexibilní použitelnost spolu s příslibem nesmírné rychlosti unikátní.

Koncept využívá systém se čtyřmi vrtulemi pro vzlet a přistání. Jakmile je stroj ve vzduchu, přepne se na dvojici turbodmychadel, které mu umožňují dosáhnout cestovní rychlosti 547 kilometrů za hodinu a transsonické maximální rychlosti 1 127 kilometrů za hodinu. Firma také tvrdí, že letoun bude schopný vydržet až 15 hodin ve výšce přesahující 12 kilometrů. Bude dlouhý 9 metrů s rozpětím křídel 7,3 metru. Společnost Valkyrie Systems Aerospace hodlá první model představit veřejnosti zhruba za šest měsíců.

Zdroj: Interesting Engineering