Američané úspěšně otestovali raketu Minuteman III, která by doletěla i do Ruska

Američané odpálili z Kalifornie neozbrojenou mezikontinentální balistickou raketu Minuteman III, uvádí se v oficiálním prohlášení Velitelství globálního úderu vzdušných sil. Na atolu Kwajalein na Marshallových ostrovech urazila více než 6759 km. USA zdůrazňují, že šlo o součást rutinních a pravidelných operací a že to nesouvisí se současnou globální situací. Vysvětlíme vám, co je to raketa Minuteman III.

Start neozbrojené mezikontinentální balistické rakety Minuteman III se uskutečnil 9. února z Vandenbergovy vesmírné základny v Kalifornii. Podle velitelství Air Force Global Strike Command urazila přibližně 4200 mil, tedy něco přes 6759 km, takže by doletěla i do Ruska. LGM-30G Minuteman III je třístupňová mezikontinentální balistická raketa (ICBM) na pevné palivo, která je jediným pozemním prvkem americké jaderné triády, jak upozorňuje server Missile Threat.

Rodina raket Minuteman byla vyvíjena od roku 1962. Vývoj tohoto konkrétního modelu začal v roce 1964 a raketa byla uvedena do operační služby v roce 1970. V současné době je údajně v provozu 400-450 raket, v závislosti na zdroji a testují se každý rok. Američané obvykle provádějí nejméně dva testy, aby potvrdili jejich spolehlivost. Podobný test byl například proveden v srpnu 2022.

Třístupňové rakety jsou umístěny v zesílených silech, která je chrání před případnými útoky a zničením. Jsou propojeny s podzemním řídicím střediskem odpalování pomocí systému tvrzených kabelů. Posádky, které je obsluhují, se skládají ze dvou důstojníků. Startovní hmotnost rakety je 34 467 kg. Její průměr je 1,67 m a délka 18,2 m. Střela může letět maximální rychlostí 24 000 km/h a má maximální dolet 13 000 km. Američané již pracují na nástupci raket Minuteman III, raketách LGM-35 Sentinel.

Zdroj: redakce, afgsc.af.mil, missilethreat.csis.org