AirRacer: Letadlo, na které nepotřebujete pilotní průkaz

AirRacer je dítětem Frankyho Zapaty, bývalého závodníka na vodních skútrech, který od té doby vymýšlí různé divoké létající stroje.

Jeho nejnovější stroj je postaven na modulárním podvozku z uhlíkových vláken s 10 proudovými motory, který by mohl vyvinout rychlost 200 až 250 km/h a létat ve výšce 3 000 m, i když většina pilotů bude pravděpodobně létat ve výšce 6 až 12 m nad zemí. Tolik motorů nabízí možnost bezpečného letu i v případě, že jeden nebo dokonce dva z nich přestanou fungovat, jak uvádí web Robb Report. Všechny motory mají nezávislé elektrické ovládání.

Softwarově řízený řídicí systém je navržen tak, aby zajistil stabilitu (proto není vyžadován pilotní průkaz) při letu za nepříliš ideálních povětrnostních podmínek. eVTOL bude navržen tak, aby létal autonomně. Pilot v podstatě zvolí kurz a výšku a řídicí systém tyto příkazy provede. AirRacer by měl být schopen přepravit pilota a náklad o hmotnosti až 180 kg. eVTOL by mohl být kromě rekreačního využití využíván pro průmyslovou přepravu materiálů (např. na ropnou plošinu na moři) nebo pro vojenské aplikace (např. průzkumné lety).

AirRacer bohužel nebude na prodej. Společnost uvedla, že jej navrhla za účelem testování své technologie řízení letu. Chtěla také ukázat veřejnosti, že je schopna postavit letadlo, které je „bezpečné, jednoduché a dostupné pro všechny“. Společnost však v současné době pracuje na novém VTOL s názvem AirScooter, který bude veřejnosti představen v letošním roce a na trh uveden v roce 2024. Společnost uvedla, že AirScooter, větší hybridně-elektrický letoun, bude mít delší dolet než AirRacer.

Zdroj: robbreport.com