3753 Cruithne: Druhý měsíc, o kterém jste nevěděli, že ho Země má

Všichni známe a milujeme Měsíc. Jsme si tak jistí, že máme jen jeden, že mu ani nedáváme konkrétní jméno. Je to nejjasnější objekt na noční obloze a amatérští astronomové s velkým potěšením mapují jeho krátery a moře, jak uvádí server The Conversation. Do dnešního dne je to jediné další nebeské těleso s lidskými stopami.

Možná nevíte, že Měsíc není jedinou přirozenou družicí Země. Již v roce 1997 jsme zjistili, že další těleso, 3753 Cruithne, je takzvanou kvaziorbitální družicí Země. To jednoduše znamená, že Cruithne neobíhá kolem Země po pěkné elipse stejně jako Měsíc nebo dokonce umělé družice, které vynášíme na oběžnou dráhu. Místo toho se Cruithne pohybuje kolem vnitřní sluneční soustavy po takzvané „podkovovité“ dráze.

Oběžná dráha Cruithne

Abychom pochopili, proč se jí říká podkovovitá dráha, představme si, že se díváme dolů na sluneční soustavu, která se otáčí stejnou rychlostí jako Země kolem Slunce. Z našeho pohledu vypadá Země jako nehybná. Těleso na jednoduché podkovovité dráze kolem Země se pohybuje směrem k ní, pak se otočí a vzdaluje se. Jakmile se vzdálí natolik, že se k Zemi přiblíží z druhé strany, otočí se a opět se vzdaluje.

Podkovovité oběžné dráhy jsou ve sluneční soustavě pro měsíce docela běžné. Například Saturn má několik měsíců v této konfiguraci. Stejně tak můžeme stejný vzorec pozorovat u druhého měsíce Země.

U Cruithne je jedinečné, jak se kýve a kolébá podél své podkovy. Pokud se podíváte na pohyb Cruithne ve sluneční soustavě, vytvoří kolem dráhy Země nepřehledný prstenec, který se kýve tak široce, že se dostává do sousedství Venuše i Marsu. Cruithne obíhá kolem Slunce přibližně jednou za rok, ale trvá jí téměř 800 let, než tento chaotický tvar prstence kolem dráhy Země dokončí.

Jak velký je druhý měsíc Země?

Cruithne je tedy náš druhý měsíc. Jak to tam vypadá? To vlastně nevíme. Má průměr jen asi 5 kilometrů, což je podobné rozměrům komety 67P/Churyumov-Gerasimenko, která v současné době hostí orbitální sondu Rosetta a přistávací modul Philae.

Vzhledem k tomu, že Cruithne pro nás v tuto chvíli nepředstavuje o mnoho víc než pár rozmazaných pixelů na snímku, můžeme s jistotou říci, že se pevně řadí do středního pásma velikosti neplanétárních těles ve Sluneční soustavě a případní lidští nebo strojoví průzkumníci budou čelit podobným výzvám jako Rosetta a Philae na 67P.

Pokud by však Cruithne narazil do Země, jednalo by se o událost na úrovni vymírání, podobnou té, která se předpokládá na konci období křídy. Naštěstí nás v dohledné době nezasáhne – její dráha je vychýlená z roviny sluneční soustavy a astrofyzikové pomocí simulací ukázali, že se sice může přiblížit poměrně blízko, ale je velmi nepravděpodobné, že by nás zasáhla. Předpokládá se, že nejblíže se dostane asi za 2750 let.

Očekává se však, že Cruithne absolvuje poměrně blízké setkání s Venuší přibližně za 8 000 let. Je velká šance, že tím skoncuje s naším někdejším náhradním měsícem a vyřadí ho z nebezpečí a z terranské rodiny.

Zdroj: redakce, theconversation.com