Severní Korea odhalila nový tank. Západ ho nazývá M-2020

V Severní Koreji se konaly výcvikové přehlídky společných sil Korejské lidové armády. Na těchto přehlídkách byl předveden jejich nejnovější tank, který byl na Západě označen jako M-2020.

Kromě M-2020 se cvičení účastnily tanky Čchonma-216 a lehké víceúčelové americké vrtulníky MD 500.

Ve skutečnosti není přesný název tanku znám – byl tak nazván podle data svého prvního výskytu v roce 2020. Charakteristiky nového bojového vozidla zůstávají mezinárodnímu společenství rovněž neznámé.

Tank vizuálně připomíná směs ruského tanku Armata a amerického tanku Abrams. Tarasenko V klasickém bojovém uspořádání se posádka skládá ze čtyř osob, je zde také munice pro první stupeň, která je umístěna ve výklenku za věží, a jsou zde také odrazové panely. Pravděpodobně je posádka umístěna podobně jako u amerického Abramsu – vlevo ve věži je nabíječ. Toto uspořádání umožňuje pohodlnější práci s municí ve výklenku za věží.

Velitel a střelec jsou umístěni ve věži vlevo. Velitel má kombinovaný zaměřovač, pozorování se provádí otáčením celé věže, to znamená, že zařízení není panoramatické. Střelec má zaměřovač podobný.

M-2020 je navíc vybaven 30mm automatickým granátometem a odpalovacím zařízením pro dvě protitankové střely, které mají pravděpodobně dvě polohy – cestovní a bojovou.

Na tanku je instalován systém aktivní ochrany a na bocích věže jsou dva senzory laserového ozařování a čtyři radary. Na palubě je 12 protistřel pro ničení přilétající munice, což zajišťuje všestrannou obranu bojového vozidla.

Umístění radarů a raket na M-2020 vzdáleně připomíná čínské APS řady GL. Tank pravděpodobně opakuje vývoj svého předchůdce s názvem Songun-915, který podle některých odborníků odpovídá sovětské modifikaci T-72. Korejský tank dostal hladkohlavňový 125mm kanon a motor o výkonu 1200 koní.

Zdroj: Militarnyi