Únik paliva na startovací rampě zpozdí misi Atlasu 5
USA – Společnost United Launch Alliance (dále jen ULA) v neděli odložila plánovaný start rakety Atlas 5 z mysu Canaveral poté, co zjistila únik kerosinového paliva v pozemním úložném systému startovací rampy. Úředníci přeložili start dvou amerických vojenských satelitů na úterý ráno, informoval server Space Flight Now.
Společnost ULA oznámila odklad startu v sobotu, těsně před zahájením odpočítávání pro plánovaný start před nedělním úsvitem. „Během počátečních operací byla zjištěna netěsnost v systému pozemního skladování raketového paliva RP-1,“ uvedla ULA ve stručném prohlášení.
RP-1 je vysoce rafinované raketové petrolejové palivo používané v prvním stupni rakety Atlas 5. Motor prvního stupně RD-180 ruské výroby spotřebovává petrolejové palivo ve směsi s kapalným kyslíkem. Kerosinové palivo mělo být do prvního stupně Atlasu 5 naloženo v pátek odpoledne po vyvezení rakety ze zařízení ULA pro vertikální integraci na startovací rampu 41 na vesmírné stanici Cape Canaveral. Nakládání paliva se však odložilo na sobotu a ULA neuvedla, proč týmy nemohly proces dokončit v pátek.
Startovní tým Atlasu 5 nakládá kryogenní pohonné hmoty do rakety Atlas 5 jen několik hodin před startem. Horní stupeň rakety Centaur spotřebovává superchladný kapalný vodík a kapalný kyslík.
Dvakrát odložený start
Společnost ULA původně přeložila start na pondělí, ale v neděli odpoledne její představitelé oznámili, že týmy potřebují více času na otestování vzorku paliva, aby se ujistily, že kerosin nebyl při úniku kontaminován. Opravy pozemního skladovacího systému byly dokončeny v neděli odpoledne, uvedla ULA.
Nový cílový čas startu je podle ULA stanoven na úterý, kdy se otevírá dvouhodinové startovací okno. Oficiální výhled počasí pro start od 45. meteorologické letky amerických vesmírných sil předpovídá 80% pravděpodobnost příznivého počasí pro úterní start.
Cílem rakety Atlas 5 bude vynést obě družice na geosynchronní dráhu ve vzdálenosti více než téměř 36 000 km nad rovníkem přibližně sedm hodin po startu.
Zdroj: spaceflightnow.com