Americká armáda testuje první prototyp dálkově ovládaného mobilního obrněného minometu na světě

Britská nadnárodní společnost BAE Systems pověřila americkou armádu realizací projektu vybavení základny pásového obrněného transportéru AMPV samohybnou minometnou věží FIFT. Americká armáda testuje obrněné vozidlo AMPV s minometným systémem NEMO.

Americké jednotky obdržely první prototyp dálkově ovládaného mobilního minometu na světě, uvádí portál ArmiyaInform.

Podrobnosti tohoto projektu počítaly s doplnění základního podvozku pásového vozidla AMPV o balíček vybavení pro vnější misi, který umožňuje rychlou instalaci různých bojových modulů. Samohybná instalace byla vybavena dálkově ovládaným minometným systémem Patria NEMO. „Tato dodávka představuje debut prvního plně automatizovaného minometného systému na světě namontovaného na pásovém obrněném transportéru,“ uvedli vývojáři.

NEMO je dálkově ovládaný 120mm minometný komplex vyvinutý finskou společností Patria. 120mm minometný systém Patria NEMO je pokročilý dálkově ovládaný minometný systém montovaný na věži určený pro přímou a nepřímou palebnou podporu. Jediný minomet na světě namontovaný na věži, který lze namontovat na pozemní plošiny, lodě a pevné pozice. NEMO nabízí výjimečnou všestrannost a palebnou sílu.

Je schopen vypálit až 10 ran za minutu a jeho vysoká rychlost palby, stejně jako jeho schopnost vícenásobného simultánního dopadu (MRSI) mu umožňují vystřelit více projektilů, které mohou zasáhnout stejný cíl současně, což maximalizuje účinek zásahu. Automatizace systému zajišťuje rychlé míření, střelbu a navádění, což výrazně zvyšuje efektivitu práce a bezpečnost posádky.

Systém NEMO může používat širokou škálu typů munice a nabízí řešení pro různé taktické požadavky, včetně kouřové, osvětlovací a přesné munice, což z něj činí klíčový přínos pro moderní vojenské síly, které vyžadují flexibilní a výkonné schopnosti palebné podpory.

120mm minometný systém Patria NEMO vyniká působivým maximálním dostřelem a schopností rychlého nasazení. Může zasáhnout cíle vzdálené až 10 kilometrů pomocí konvenční munice a tento dosah lze rozšířit při použití raket, což zvyšuje operační flexibilitu a efektivitu v různých bojových scénářích.

Konstrukce systému umožňuje rychlé nasazení a mobilitu, což vám umožní přepnout z režimu pohybu do režimu střelby během několika minut. Tato schopnost rychlého nasazení zajišťuje, že síly mohou rychle reagovat na hrozby a využít taktické příležitosti, jakmile se objeví.

Kombinace rozšířeného dosahu, rychlého nastavení a stohování dělá ze systému NEMO neocenitelný nástroj pro poskytování okamžité a výkonné palebné podpory v široké oblasti operací, poskytuje převahu palebné síly a významně přispívá k úspěchu vojenských střetnutí.

V nadcházejících měsících bude prototyp věžového minometu AMPV podroben rozsáhlým polním testům ze strany armády Spojených států, aby otestoval jeho účinnost proti úskalím moderní války.

Zdroj: ArmiyaInform