Jaký vliv na vaše peněženky má kurz eura vůči české koruně?

Společně se vstupem do Evropské unie jsme se zavázali k přijetí eura. Dnes, o dvacet let později, je přijetí nové měny stále v nedohlednu. Pro někoho je tento stav výhodný, pro někoho právě naopak. Jaký vliv na váš majetek má kurz eura vůči české koruně?

Koho potěší silnější koruna? 

Pojďme se podívat, jaké výhody má posilující koruna pro běžného českého obyvatele (člověka, který pracuje za české koruny). Nejdříve se koukněte na současný kurz eura

Silnější koruna znamená o něco levnější nákupní cenu importovaného zboží. Bavíme se o položkách, které k nám putují například z Německa, Polska, Slovenska i dalších zemí Evropské unie. Je-li naše měna momentálně na výši, rozhodně je dobrý čas na nákup automobilu ze zahraničí, protože jej koupíte klidně o několik stovek tisíc levněji.

Silnou korunu oceníte i v období letních dovolených. V takovém případě si totiž za své koruny koupíte více eur – takže budete mít na dovolené vyšší kupní sílu. 

Nevýhody posilující koruny

Berte v potaz fakt, že Česká republika je hlavně exportní zemí – vyrábíme za koruny a prodáváme za eura. A právě všechny majitele exportních firem a obchodníky, kteří prodávají do zahraničí, bude trápit posilující koruna. Za své výrobky totiž dostanou méně peněz.

Pracujete v Německu, Polsku, Rakousku nebo Slovensku? Pak si i vy za svou eurovou výplatu koupíte v naší zemi méně.

Kurzy měn samozřejmě ovlivňují i veškeré zahraniční investice. Investujete do ETF? Kupujete zahraniční dluhopisy? Nebo snad kryptoměny? V takovém případě si musíte dávat pozor – výkyv v kurzu dokáže pořádně znehodnotit vaši investici.

Chcete si prohlédnout aktuální kurzy eura, dolaru, libry i dalších měn? Pak si rozklikněte webové stránky pod výše vloženým odkazem a ihned získáte dokonalý přehled.