Jaký je rozdíl mezi ročníkovým a neročníkovým vínem?

Hlavní rozdíl mezi ročníkovými a neročníkovými víny je na první pohled jednoduchý. Ročníková vína se totiž vyrábějí z hroznů sklizených během jediného vegetačního období, zatímco neročníková mohou být ze směsí několika různých sklizní. Ve vinařském světě je zvykem uvádět ročník na etiketě, a tím pádem ihned víte, v jakém roce byly hrozny sklizeny.

Rozdílnost ročníků je zajímavá. Vzhledem ke klimatickým podmínkám se v některých letech vyrábějí vína, která jsou považována za lepší. Jiná jsou vhodná potom jako archivní vína a podobně. Pokud jde však o víno z Portugalska či oblasti Champagne, je toho mnohem víc, co je potřeba vědět o ročníku.

Neročníkové víno

Většina vín z výše zmíněných oblastí, které se vyrobí každý rok, je neročníková. Vinařství jako Champagne Maria Césaire a Quinta do Tedo míchají šarže z několika ročníků, aby rok co rok vytvořily láhve s jednotným domácím stylem.

Stejně tak má míchání vín z různých ročníků smysl v místě, jako je Champagne, kde bývají chladné a nevyrovnané klimatické podmínky. Třeba v roce 2021 bylo 40 % úrody Champagne ztraceno kvůli mrazům, dešťům a krupobití. Odvětví, jejichž ziskovost závisí na počasí, často potřebují záložní plán, a tím jsou právě neročníková vína.

Často pak vinařství čerpají z různých ročníků a různých cuvée, aby vytvořili dokonalé víno. Nejsou tedy odkázáni jen na to, co jim dala matka příroda. Tím, že smíchají různé ročníky a odrůdy hroznů, si kryjí záda.

Ročníkové víno

Jestliže se majitel vinařství v Portugalsku i v Champagne rozhodne, že ovoce z dané sklizně je tak výjimečné, že by mělo ve víně zazářit samostatně, vyhlásí ho za ročníkové. Jedná se o individuální rozhodnutí.

Některá ročníková vína zrají tři nebo čtyři roky, jiná sedm let a podobně. Pokud byste chtěli ročníkové šampaňské, tak podle francouzských pravidel musí zrát tři roky, přičemž doba zrání je více než dvakrát delší, než je požadováno pro neročníkové šampaňské. Říká se, že tyto další roky na kvasnicích dodávají vínu komplexnost a texturu. Počítejte u ročníkových vín i s vyšší cenou.

Hledáte internetový obchod, odkud byste si mohli dobrá vína objednat? Stačí se podívat na stránku Wineme, kde je portfolio opravdu pestré.