Málokdo ze seniorů ví, že mají nárok na dalších 500 Kč k důchodu od státu za každé vychované dítě
Spousta českých důchodců si každý měsíc nechává utéct peníze, které jim podle zákona náleží. Jde přitom o částku, která může činit i desítky tisíc korun ročně. Přitom stačí vyplnit jediný formulář a všechno může být jinak.
Zákon o důchodovém pojištění totiž říká, že určitým skupinám lidí náleží při odchodu do penze příspěvek, který se ke starobnímu důchodu připočítá každý měsíc. V roce 2025 činí jeho měsíční výše 503 korun za každé vychované dítě. Tisíce seniorů už si o takzvané výchovné požádalo, pořád je ale ještě dost těch, kteří o příspěvku možná ani nevědí.
Co je to výchovné?
Výchovné zavedla vláda v roce 2023 a je určeno tomu rodiči, který převážně pečoval o dítě. Smyslem výchovného je ocenit rodiče za to, že vychovali nového přispěvatele do důchodového systému a zároveň kompenzovat snížení důchodu, ke kterému došlo právě proto, že se namísto kariéry soustředili na péči o děti.
Kdo může o výchovné požádat?
Na výchovné má nárok ten, kdo o dítě skutečně a osobně pečoval. Je jedno, zda jste matkou nebo otcem, nemusí to být ani vaše biologické dítě, pokud prokážete jakýkoliv jiný vztah k dítěti a přiložíte čestné prohlášení o tom, že jste byli hlavní vychovávající osobou. Oprávněnou osobou může být jen jeden z rodičů, pokud tato oprávněná osoba zemře, nárok na druhého rodiče nepřechází.

Důležité také je, abyste o dítě pečovali nejméně 10 let až do jeho 18 let. Pokud jste se dítěte ujali po osmém roce jeho věku, pak postačí jen 5 let takové péče, která ale i v tomto případě musí trvat až do zletilosti dítěte. Nárok navíc mají nejen biologičtí a adoptivní rodiče, ale i pěstouni, pokud splní požadovaný rozsah péče o dítě.
Jak o výchovné požádat?
Ženy to mají v tomto případě jednodušší, jim se již přiznaný důchod před rokem 2023 automaticky zvýšil o výchovné, protože informace o počtu dětí jsou součástí výpočtu jejich nároku na důchod. Pokud však došlo k přiznání důchodu až po 1. 1. 2023, musí být součástí žádosti o starobní důchod uvedeno, kolik dětí vychovaly, a požádat o výchovné. K automatickému přiznání výchovného tedy pro pozdější nástupy do penze nedochází.
Muži ovšem v evidenci záznamy o počtu vychovaných dětí nemají, proto u nich k automatickému navýšení důchodů o výchovné nedošlo. Na výchovné měli nárok navíc jen ti muži, kteří šli do důchodu před rokem 2023 a kteří podali žádost do 31. 12. 2024. Všichni muži, kdo tyto lhůty nesplnili, již o výchovné žádat nemohou.
Kde můžu o výchovné požádat?
K tomu, abyste i vy získali od státu výchovné odměnou za vaši starostlivou péči o děti, stačí vyplnit jediný formulář. Najdete ho buď na stránkách ČSSZ, kde ho může vyplnit i odeslat online, pokud máte zřízenou Identitu občana, nebo v papírové podobě, kterou zašlete poštou nebo odnesete osobně na pobočku OSSZ.

Změny od roku 2027
Od ledna 2027 dojde v rámci důchodové reformy k významné změně ve výplatě výchovného. Zatímco aktuálně dostanete pětistovku za každé dítě, o které jste pečovali, po reformě to bude až za každé třetí a další dítě. Přestože tahle podmínka vypadá na první pohled tvrdě pro rodiče jednoho či dvou dětí, není důvod k pesimismu. Pokud do důchodu půjdete až v roce 2027, první dvě děti stát ocení formou fiktivního vyměřovacího základu.
A kdyby byl tento fiktivní vyměřovací základ nižší než 500 korun, stát vám peníze do téhle výše dorovná. Výchovné se navíc od roku 2027 přestane stávajícím poběratelům valorizovat, reálně tedy hodnota výchovného začne klesat.
Upozornění na závěr
Nezapomeňte, že nárok na výchovné není automatický a je potřeba včas podat správnou žádost. To se týká hlavně žen, kterým byl starobní důchod přiznán až po 1. 1. 2023. Výchovné může významně zvýšit váš měsíční důchod a zajistit tak lepší finanční stabilitu v důchodu. S vyplněním proto neotálejte, zpětně totiž výchovné získáte jen za specifických výjimek, mezi které se nepočítají případy, kdy někdo zapomene podat žádost. I tak je ale lepší začít pobírat pozdě, než vůbec.