Kvíz vlastivědy 6. třídy: Přiřaďte města ke státům. Ani 10 % dospělých to nezvládne
Vlastivěda patří mezi klasické předměty, které se vyučují na základní škole. Výuka se zaměřuje především na to, aby se děti seznámily s uceleným pohledem na naši vlast, ale na celý svět. V těchto hodinách se poprvé dozvídají o významných historických událostech, zeměpisných faktech i sociálních normách. Předmět také obsahuje učení se praktickým dovednostem a práci s různými druhy map. Na druhém stupni základky se do vlastivědy propisují i zeměpisné znalosti. Vyzkoušejte si, kolik si toho ještě pamatujete z 6. třídy.
Už i žáci na základní škole musí mít obecný zeměpisný přehled, co se naší země i celého světa týče. Pokud by se vám do rukou dostala slepá mapa Evropy, byli byste schopní ukázat na významná města? A uspěli byste i v celosvětovém měřítku? Studenti navštěvující druhý stupeň devítiletky si s tímto zábavným kvízem poradí levou zadní, nespočet dospělých ale pohoří. Asi každý ví, kde leží například Londýn, Washington DC nebo Madrid. Existují ale i další metropole, které byste měli být schopní okamžitě přiřadit ke správnému státu. Otestujte svůj přehled – možná s úsměvem zjistíte, že byste si měli látku pro šesťáky zopakovat.

Nejstarší město vzniklo 9 000 př.n.l.
Za nejstarší město na světě se považuje Jericho. Jedná se o malé blízkovýchodní město, které se nachází na západním břehu řeky Jordán v Palestině. Leží severovýchodně od Jeruzaléma a jeho název je odvozený od hebrejského výrazu pro měsíc – město totiž v minulosti bylo středobodem pro uctívání lunárních božstev. Zvládli byste na Jericho ukázat na mapě? I tyto informace se učí děti v hodinách vlastivědy.
„Dětem, které chodí do 6. třídy je většinou kolem 11-12 let, tudíž se i v mimoškolním životě pohybují na hranici mezi dětským a dospělým životem. S větším množstvím školních povinností se děti učí větší zodpovědnosti, vytrvalosti, pořádku a dochvilnosti,“ píše server Svět ženy. Právě zeměpisné a vlastivědné znalosti jsou pro dospělácké období klíčové a děti by si je měly pamatovat už navždy. Slouží jako základ pro život, obohacují obecný přehled a využít se dají samozřejmě i při cestování nebo poznávání nových kultur. Ověřte si, kolik si toho ze školních lavic pamatujete i vy.
