Kvíz zeměpisu z 5. třídy: 10 snadných otázek o Česku. Kdo nedá 10 z 10 je ostuda národa
Zeměpis se učí už na základce, zeměpisné hodiny najdeme i v osnovách většiny středních škol. Už i malé děti dostávají základy v hodinách prvouky a vlastivědy, kde se učí prvním faktům o světě i České republice. I pokud vás zeměpis příliš nezajímá a máte raději jiné oblasti, měli byste mít určité hlavní znalosti. Dnes si můžete vyzkoušet, zdali obstojíte u otázek, které jsou určeny pro první stupeň devítiletky. Pokud vás nečekaně zaskočí, měli byste si zeměpisné znalosti znovu osvěžit.
Poloha měst, jednotlivé kraje, národní parky, řeky nebo pohoří. To je jen krátký výčet komponentů, o kterých během zeměpisu rozhodně uslyšíte. Jste obeznámeni s nejvyššími vrcholy v Česku a zvládnete vyjmenovat krajská města? Páťáci, kteří sedí ve školních lavicích, ano. Zeměpis většinou patří k oblíbenějším předmětům, na rozdíl od matematiky či fyziky. Dávali jste při výuce pozor? Otestujte si své znalosti v zábavném kvízu. Slouží samozřejmě hlavně pro pobavení, nicméně pokud nedáte plný počet bodů, honem otevřete nejbližší encyklopediia a vědomosti si doplňte.

Jde o víc, než jen fakta
Zeměpis je podle některých učitelů podceňovaným předmětem. Není totiž pouze o faktografických znalostech, ale hlavně by měl žáky nutit i přemýšlet o nejrůznějších souvislostech. Studenti by měli mít otázky jako „Kde to je?“, „Proč to tam je?“ nebo „Jak to vzniklo?“. „Dle nás je zeměpis ideálním předmětem k rozvoji jemných dovedností, protože právě zmíněné problémové otázky nutí žáky přemýšlet a hledat řešení problémů,“ píše sdružení učitelů s názvem Zachraň zeměpis. Podle nich totiž tento předmět rozvíjí podnikavost a angažovanost žáků a měl by propojovat akademickou sféru s praxí. Jak jste to měli se zeměpisem vy – bavil vás nebo naopak vůbec? Jestliže už je to několik dekád, co jste se stresovali nad slepou mapou a učili se zeměpisné údaje, dejte této nauce znovu šanci. Třeba vás příjemně překvapí a zjistíte, že může být i zábavná.
