Čínský tank VT-4A1. Jeho aktivní pancíř sestřelí přilétající rakety

Čína představila novou verzi svého tanku VT-4. Stroj vyvinutý čínskou společností NORINCO je tankem zařazeným do třetí generace a vybaveným řadou moderních prvků. Nová varianta, pojmenovaná VT-4A1, se může pochlubit několika dalšími systémy, které výrazně zvyšují jeho schopnosti, jak uvádí server National Interest.

Tank VT-4 je nová konstrukce, která se vyrábí od roku 2014. Pod názvem MBT-3000 si již našel několik zahraničních zákazníků a Číňané jeho vývoj nezanedbávají. Nejnovější verze čínského tanku s označením VT-4A1 byla představena na čínském leteckém veletrhu v roce 2022 a vyznačuje se několika zajímavými novinkami.

Čínský tank s aktivním pancířem

Jedním z nich je aktivní pancéřování GL5 Active Protection System. Výtvor koncernu Norinco poskytuje 360stupňovou ochranu a umožňuje odhalit přilétající protitankové řízené střely až ze vzdálenosti 100 metrů.

V reakci na detekci hrozby jsou v jejím směru vypáleny dvě střely, které buď střelu zničí, nebo poškodí její hlavici natolik, aby nepronikla pancéřováním tanku.

Tank s bezpilotním odpalovacím zařízením

Tank VT-4A1 má také zvýšenou ochranu proti protitankovým střelám útočícím na cíl shora. K tomu slouží upravený pancíř věže, který byl doplněn přídavným reaktivním pancířem.

Posílena byla také pancéřová ochrana tanku, a to jak proti střelám s kumulativními hlavicemi, tak proti protitankové munici vystřelované z tankových kanónů. Vystavená verze VT-4A1 má také bezpilotní odpalovací zařízení.

Čínský exportní hit

VT-4 je tank, jehož hlavní komponenty byly na rozdíl od dřívějších modelů vyvinuty výhradně v Číně. To se týká jak pancíře a výzbroje tanku, tak jeho pohonného systému.

Právě tento poslední prvek byl pro Čínu velmi důležitý, protože předchozí kontrakty na dodávky tanků zahraničním partnerům narážely na problémy, včetně dodávek ukrajinských pohonných jednotek.

Stroj je vyzbrojen kanónem ráže 125 mm s automatickým nabíječem, který pojme 22 nábojů. Na vrcholu věže je také dálkově ovládaný kulomet.

Tank váží asi 52 tun a jeho silnou stránkou je kromě relativní modernosti také nízká cena, která se pohybuje do 70 milionů korun. To se projevilo v zahraničních objednávkách. Tanky VT-4 si objednalo mimo jiné Thajsko a Pákistán.

Zdroj: National Interest